اصول نگهداری برج خنک کننده

اصول نگهداری برج خنک کننده

رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده، میتواند ثمرات جذاب و بی نظیری را در روند تولید صنعتی به همراه داشته باشد. کولینگ تاورها بطور کلی به منظور خنکسازی آبهای داغ صنعتی و اصلاح الگوی مصرف آب بکار میروند. نهایتاَ آبهای خنک شده، از طریق لوله های خروجی به سیکل تولید بازمیگردند. لذا با توجه به حجم کارکرد و اهمیت کولینگ تاورها، رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده موضوعی بسیار مهم است.

البته اصول نگهداری برج خنک کننده میتواند بسته به تغییر فصول، کیفیت سیال درون برج، میزان ظرفیت دستگاه، نوع جنس بدنه، نوع انتقال حرارت، قطعات مصرفی بکاررفته و … دارای تفاوت های فراوانی باشد. اما یک نکته همیشه ثابت است: تحت هر شرایطی واجب است که از نکات نگهداری برج خنک کننده آگاه باشید. چرا که با عدم نگهداری صحیح از انواع کولینگ تاورها، احتمالاَ باید دست در جیبتان کنید و برای تعمیر برج خنک کننده هزینه نمایید!!. صرف اینکه راندمان تولید نیز افت کرده و زمانتان هم به هدر خواهد رفت!

اما رعایت نکردن اصول نگهداری برج خنک کننده، میتواند چه مشکلات دیگری را نیز برایتان بوجود آورد؟!

لزوم نگهداری برج خنک کننده

COOLING TOWER CLEANING

انواع کولینگ تاور از دهه‌ها پیش، بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از صنایع نیمه سنگین و سنگین محسوب میشوند. از همین رو رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده همواره باید در دستور کار شرکتها قرار داشته باشد. بی توجهی به نگهداری از این دستگاه‌ها میتواند موجب خسارات و ایجاد مشکلات متعددی در ساختار صنایع شود:

 • با بروز اشکال در قطعات و عملکرد کلی دستگاه، افت راندمان و بازدهی بوجود می آید. در نتیجه با توجه به نرسیدن آب خنک شده‌ی کافی به فرآیند صنعت، خط تولید با مشکل مواجه میشود.
 • دستگاه بیش از حد عادی خود، انرژی مصرف کرده و آب را اتلاف می کند.
 • ایجاد مشکل در عملکرد کلی قطعات، بخصوص سیستم های توزیع آب، موجب رسوب گرفتگی برج خنک کننده میشود. رسوب گرفتگی کولینگ تاور نیز میتواند خسارات متعددی را به پکینگ‌ها، الکتروموتور و نازل ها وارد آورد. در حالیکه با رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده، به راحتی میتوان از رسوب گرفتگی کولینگ تاور جلوگیری نمود.
 • با ایجاد هر مشکلی، غالباَ باید یا به سراغ تعمیرکار و یا به سراغ تعویض قطعه مصرفی بروید. پس در دو حالت، متضرر خواهید شد. برآوردها نشان میدهد که با یادگیری و اجرای نکات نگهداری برج خنک کننده، تا 60 الی 70% میتوان هزینه های جانبی تعمیر و تعویض قطعات سیستمهای کولینگ را کاهش داد.

نگهداری برج خنک کننده از نور خورشید

نکات مهم نگهداری کولینگ تاور

بخشی از اصول نگهداری برج خنک کننده، مربوط به اشعه های مضر خورشید می باشد. حفاظت از اشعه های فرابنفش خورشید، دغدغه ایست که بیشتر مربوط به کولینگ تاورهای چوبی، بتنی و آجری میشود. امروزه استفاده از برجهای خنک کن آجری و چوبی کاملاَ منسوخ شده است. اما بایستی بدانید که:

پرتوهای فرابنفش خورشیدی قادرند که استحکام و خواص بدنه‌ی دیواره های آجری، جداره های بتنی و سطوح چوبی را تضعیف کند. این در حالیست که کولینگ تاور فایبرگلاس شدیداَ در برابر اشعه های خورشیدی مقاوم می باشند. زیرا در روند ساخت متریال فایبرگلاس، از مواد آنتی یو وی (anti uv) استفاده شده است. به‌همین دلیل بدنه های فایبرگلاسی کولینگ تاورها در برابر این پرتوها از استحکام مناسبی برخوردار می ‌باشند.

گاهاَ البته به منظور نگهداری برج خنک کننده از آسیب اشعه های خورشیدی، در کنار این دستگاه‌ها سایبانهایی تعبیه میشود.

تمیزکاری کولینگ تاور

شستشو تمیزکاری برج خنک کننده

تمیزکاری کولینگ تاور بایستی فارغ از هرگونه شرایط اقلیمی، نوع سیال و نوع دستگاه انجام شود. توصیه میشود همواره بازه های زمانی خاص و منظمی را به تمیز کردن و پاکسازی کولینگ تاور از رسوبات، گرد و غبارها و ذرات جامد اختصاص دهید (حداقل دو بار در سال). بیاد داشته باشید که تمیز نمودن سیستم کولینگ، در زمره‌ی اصول اولیه نگهداری برج خنک کننده قرار دارد.

دستگاه هایی که تمیز نشوند، نه تنها همواره مملو از ذرات آشغال و میکرو ارگانیسم ها هستند. بلکه رشد باکتری ها در آنها با سرعت بیشتری انجام شده و به قطعات آسیب خواهد رساند. تصفیه مرتب آب نیز میتواند در سالم ماندن کولینگ تاور و قطعات مصرفی آن موثر باشد.

نگهداری برج خنک کننده پس از جابجایی

حمل و نقل کولینگ تاورها عمدتاَ با وارد آمدن فشارها و ضربات متعدد همراه است. این جابجایی ها میتواند موجب خوردگی قطعات و اجزای بدنه شود و ذراتی در درون دستگاه باقی بماند. رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده با تمیزکاری، موجب حفظ کیفیت دستگاه و سیالات می شود.

رسوب زدایی کولینگ تاور

رسوب زدایی کولینگ تاورها نیز یکی از مراحل نگهداری برج خنک کننده بشمار می آید. تزریق مواد ضدعفونی به دستگاه موجب دو اتفاق مثبت در کولینگ تاور می شود:

 • با تزریق مواد رسوب زدا به برج خنک کننده، عمده‌ی مواد آهکی، باکتری ها و لژیونلا را از بین می برد.
 • مواد ضدعفونی علاوه بر از بین بردن بخش زیادی از باکتریها، قادر است تا مواد غذایی مورد نیاز برای رشد باقی باکتریها و میکروارگانیسم های جدید را نیز نابود کند.
 • همچنین تصفیه مداوم آب نیز یکی دیگر از اصول مهم نگهداری برج خنک کننده محسوب میشود. تصفیه آب و کاهش سختی و آلودگی سیالات نیز با استفاده از مواد رسوب زدا میسر می باشد.

نگهداری از الکتروموتور برج خنک کننده

نکات نگهداری الکتروموتور برج خنک کننده

الکتروموتور کولینگ تاور در حکم مغز دستگاه به شمار می آید. بنابراین لزوم نگهداری الکتروموتور برج خنک کننده بیش از پیش احساس می شود. به منظور نگهداری الکتروموتورهای کولینگ تاورها، رعایت برخی از اصول ضروریست:

 • سیم پیچ های الکتروموتورها را هر 3 ماه یکبار چک نمایید.
 • موتورها بایستی همیشه به خوبی عایق باشند. چنانچه عایق الکتروموتور ضعیف شود، آب به درون موتور نفوذ کرده و موجب خرابی کولینگ تاور می شود. درنتیجه هر سال یکبار کیفیت عایق را بررسی کنید.
 • لرزش ها و تکانه های شدید میتواند موجب استهلاک الکتروموتور، فن و بلبرینگها شود. جهت رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده، حتماَ هر 3 ماه یکبار تکانه های دستگاه را چک کنید.
 • سالی یکبار تمامی اتصالات الکتریکی موتور دستگاه را بررسی کنید.

تزریق روغن (روغن‌کاری) به بلبرینگ‌ها میتواند به افزایش راندمان موتور برج خنک کننده کمک کند.

 خرید برج خنک کننده دماگستر

شرکت دما گستر (https://dama-goostar.com) به عنوان یک شرکت کاملاَ تخصصی در زمینه طراحی و تولید انواع برج خنک کننده (کولینگ تاور) و قطعات جانبی انها به فعالیت گسترده می پردازد. انجام موفق پروژه های متعدد داخلی در همکاری با دیگر سازندگان صنعتی، تبادل دانش فنی ساخت انواع برج خنک کننده و حضور در بازار صنعتی کشورهای همسایه، همه و همه نشان دهنده‌ی حضور تیم قدرتمندی از طراحان صنعتی نخبه در مجموعه دماگستر است.

ما همواره به شما توصیه داریم تا از تمامی مراحل طراحی، انتخاب، خرید، استفاده و همچنین رعایت اصول نگهداری برج خنک کننده، آگاهی های کاملی کسب نمایید. چرا که با رعایت تمامی اصول عنوان شده، میتوانید راندمان بالا و عدم نیاز به تعمیرات پیاپی را برای واحد صنعتیتان به ارمغان بیاورید.

ما در تمامی قدمهایتان در مسیر پیشرفت، همراهتان خواهیم بود…

شماره های تماس: 02122380562 – 09128299793

دفتر فروش: سعادت آباد، ضلع شمال غربی، چهار راه خیابان نامی، ساختمان عمارت سرو، پلاک 9، طبقه4

آدرس کارخانه: جاده قدیم کرج، سه راه شهریار، سعید آباد

 

مطالعه صفحات تخصصی زیر نیز میتواند برایتان راهگشا باشد:

برج خنک کننده

الکترموتور برج خنک کننده

برج خنک کننده فایبرگلاس