انتخاب و خرید برج خنک کننده

انتخاب و خرید برج خنک کننده

انتخاب و خرید برج خنک کننده امری شدیداَ حساس است که هرگونه اشتباه در آن، میتواند خسارات مالی شدیدی را برای کارفرمایان به همراه داشته باشد. در حقیقت خرید برج خنک کننده بایستی بر طبق پارامترهای مختلفی صورت گیرد. پارامترهایی نظیر: ظرفیت مورد نیاز، ابعاد فیزیکی مکان نصب، نوع اقلیم محل نصب، نوع انتقال جریان و تبادل گرما، فرم و جنس دستگاه، چگونگی نگهداری و تعویض قطعات و غیره.

کولینگ تاور دستگاهیست که جهت خنکسازی آبهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. آمارهای جهانی نیز نشان دهنده این نکته است که خرید برج خنک کننده همواره از سوی تمامی صنایع بزرگ جهان در هر اقلیمی انجام شده است. البته نوع اقلیم در ایران نیز یکی از مباحث مهم در زمینه انتخاب کولینگ تاور به شمار میرود. چرا که از یکسو اساس کار برجهای خنکساز  استفاده از آب و خنکسازی آب بوده؛ و از سوی دیگر اکثر نقاط کشور ایران دارای خشکسالی های شدید است!!. در اینصورت، به منظور خرید برج خنک کننده بایستی به سراغ مدلهایی با مصرف آب کم بروید.

خرید برج خنک کننده؛ چرا؟

خرید برج خنک کننده

در رابطه با چرایی، دلیل و اهمیت خرید برج خنک کننده شاید نیاز باشد که سری به آمار و داده های صنعتی بین المللی بیاندازیم. تحلیل های چندین موسسه معتبر امکان سنجی و جمع آوری داده نشان میدهد که بین 94 الی 97 درصد از صنایع سنگین و نیمه سنگین جهان برای خنکسازی سیالات صنعتی، به انتخاب برج خنک کننده مورد نیاز اقدام نموده اند. اما دلیل این محبوبیت بینظیر کولینگ تاورها چیست؟!. با اشاره به 4 مزیت مهم خرید برج خنک کننده، میتوان به سوال مطرح شده پاسخ داد:

 1. قابلیت خنکسازی گسترده آب های صنعتی پرحرارت (در ظرفیت های مختلف)؛ و استفاده چندین باره از همان آب خنک شده در چرخه تولید
 2. کاهش استفاده از آب با خنکسازی مستمر سیالات داغ صنعتی
 3. ممانعت از وارد آمدن آسیبهای رسوبی و اتصالاتی در دیگر تجهیزات صنعتی
 4. حفظ طبیعت

البته خرید برج خنک کننده در انواع مختلف خود، دارای مزایا و ویژگیهای متعدد دیگری نیز می باشد که در ادامه به بیان برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

مزایای انتخاب برج خنک کننده

cooling tower damagostar

انتخاب صحیح برج خنک کننده مسلماَ میتواند مزایا و ویژگیهای گسترده و متعددی را برای کسب و کار صنعتیتان به ارمغان بیاورد. برخی از ویژگیهای خاص و پراهمیت انواع کولینگ تاور عبارتند از:

 • خنکسازی آب های داغ صنعتی و بازگردانی مجدد این سیالات به فرآیند صنعت و تولید
 • کاهش چشمگیر مصرف آب با خرید برج خنک کننده. (علی الخصوص سیستم های کولینگ مداربسته، خشک و هیبریدی)
 • جلوگیری از رسوب پذیری دستگاه های صنعتی
 • جلوگیری از آسیب به ماشین آلات صنعتی. (در پی برخورد آب داغ با سیستمها و قطعات ماشین ها و تجهیزات صنعتی)
 • پیشگیری از وارد آمدن فشار به سفره های آب زیرزمینی و طبیعت. (جهت تأمین حجم آبهای مورد نیاز صنعتی)
 • قابلیت طراحی و خرید برج خنک کننده در انواع مختلف انتقال حرارت. (کولینگ تاور مدارباز، مداربسته، هیبریدی و خشک)
 • تنوع در انتخاب برج خنک کننده بر اساس نوع جریان. (جریان مکانیکی، القایی، طبیعی، جریان مخالف، متقاطع و همسو)
 • امکان انتخاب برج خنک کننده در ظرفیت های مختلف. (بسته به نیاز خریداران گرامی)
 • ماندگاری بالا و مقاومت عالی بدنه. (بخصوص برج خنک کننده فایبرگلاس)
 • قطعات مصرفی این دستگاه ها همیشه در دسترس هستند. (پکینگ فیلمی یا اسپلش، الکتروموتور، گیربکس و…)
 • هیچگونه مخاطراتی برای انسان ها و محیط زیست نخواهد داشت.

خرید برج خنک کننده در مناطق خشک

منطقه های خشک و کویری کشور همواره با مشکلات شدید کم آبی روبرو هستند. از طرفی این استانها غالباَ به دلیل عدم کشاورزی گسترده، به عنوان استانهای صنعتی کشور شناخته میشوند. قابل حدس است که در چنین شرایط و مناطقی، تعداد زیادی کولینگ تاور بطور همزمان در حال کار می باشند. اما سوال اینجاست که راهکار صحیح برای خرید برج خنک کننده در مناطق خشک چیست؟!

برای یافتن پاسخ این سوال، بایستی به بررسی هوشمندانه‌ی ماهیت انواع کولینگ تاور بپردازیم:

سیستم های کولینگ عمدتاَ در دو قالب کلی مدارباز و مداربسته قابل تقسیم بندی هستند. خرید برج خنک کننده مدارباز امکان انتقال حرارت مستقیم را فراهم می کند. یعنی با انجام عملیات تبخیر در طی تماس مستقیم آب و هوا، سیالات خنک میشوند. مشکل اینجاست که در کولینگ تاور مدارباز همواره مقدار قابل توجهی از آب تبخیر شده و نیاز به تزریق مستمر آب جبرانی به دستگاه می باشد. به همین علت است که خرید برج خنک کننده مداربسته (و مدلهای هیبریدی و خشک) در مناطق خشک پیشنهاد میشود.

روش انتقال حرارت در سیستم کولینگ مداربسته بصورت غیرمستقیم است و از روش تبخیر استفاده نمیکند. درنتیجه شدیداَ موجب کاهش مصرف آب می گردد.

نکات مهم انتخاب برج خنک کننده

خرید کولینگ تاور صنعتی

 1. برای خرید برج خنک کننده، به سراغ سازندگان خوشنام و معتبر بروید. تولید کنندگان معتبر از محصول ارائه شده‌ی خود اطمینان کامل داشته و گارانتی و خدمات پس از فروش باکیفیتی ارائه می نمایند.
 2. هنگام انتخاب برج خنک کننده، به وضعیت مصرف انرژی آن دقت کنید. پیشنهاد میشود در همان بدو کار به خرید قطره گیر، سیستم کاهنده سرعت، ترموستات های کنترل کننده و … بپردازید تا مصرف انرژی کولینگ تاور به حداقل ممکن برسد.
 3. میزان بهره وری دستگاه نیز بسیار بسیار مهم است. طبق ضوابط بین المللی، عدد تناژ تبرید 04 کیلو وات بر تن، عددی مناسب می باشد.
 4. بررسی یک عدد اپروچ مناسب نیز ضروریست. توصیه میشود به سراغ انتخاب برج خنک کننده ای بروید که عدد اپروچ آن زیر 5 یا 4 باشد.
 5. اطمینان حاصل کنید که طراحی سیستم کولینگ مورد نظرتان بر اساس مواد اولیه باکیفیت و همچنین رعایت استانداردهای کولینگ تاور بین المللی ساخته شده باشد.
 6. آنالیز موارد کلی هم یادتان نرود. مثلاَ خرید برج خنک کننده مکعبی و با فن محوری به مراتب گزینه بهتری در قیاس با مدلهای مخروطی و فن های گریز از مرکز می باشد.

خرید برج خنک کننده از شرکت معتبر دماگستر

مجموعه تخصصی دماگستر (https://dama-goostar.com) با تولید تمامی دستگاه ها و اقلام مربوط به کولینگ تاورها، اعم از:

 • انواع برج خنک کننده مداربسته، هیبریدی، آدیاباتیک، هشک و مدارباز
 • مدلهای مختلف کولینگ تاور بر اساس نوع جریان (جریان مخالف، موافق، متقاطع، طبیعی و…)
 • قطعات مصرفی سیستم کولینگ. (پکینگ برج خنک کننده، گیربکس، الکتروموتور، نازل، قطره گیر و…)،

مسیر مطمئن، معتبر و بی‌دردسری را در راستای خرید برج خنک کننده برای کارفرمایان گرامی فراهم نموده است. جهت دریافت قیمت خرید برج خنک کننده، ثبت سفارش و یا دریافت مشاوره برای انتخاب برج خنک کننده، حتماَ با مشاوران فنی گروه تخصصی دماگستر تماس حاصل نمایید.

ما در تمامی قدمهایتان در مسیر پیشرفت، همراهتان خواهیم بود…

شماره های تماس: 02122380562 – 09128299793

آدرس دفتر فروش: سعادت آباد، ضلع شمال غربی، چهار راه خیابان نامی، ساختمان عمارت سرو، پلاک 9، طبقه چهارم

آدرس کارخانه : جاده قدیم کرج، سه راه شهریار، سعید آباد

مطالعه صفحات تخصصی زیر نیز میتواند برایتان راهگشا باشد:

برج خنک کننده

برج خنک کننده مداربسته

پکینگ برج خنک کننده