نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده (nozzle) یکی از بخشهای بسیار پراهمیت سیستم توزیع آب کولینگ تاورها به شمار می‌رود. در حقیقت نازل برج خنک کننده وظیفه‌ی پاشش یکنواخت آب داغ را بر روی پکینگ ها و دیگر بخشهای سیستمهای تبریدی را بر عهده دارد. این نازلها در جنسها و مدلهای مختلفی همچون: پروانه ای، حلزونی، چپقی و… طراحی و نصب میشوند. بایستی بدانید که نازل برج خنک کننده به صورت ثابت، عملیات پاشش آب را بر روی پکینگ دستگاه انجام میدهد. از همین رو بایستی با کیفیت عالی تولید شده و دقت تمام نصب شوند.

نکته مهم اینجاست که چنانچه به هر دلیلی عملیات توزیع آب توسط نازلها به درستی انجام نگیرد، بخشی از سطح پکینگ خشک و بدون آب میماند. و این یعنی که عملیات تبخیر با قدرت انجام نشده و راندمان کولینگ تاور به شدت پایین می آید. البته در کولینگ تاورهای صنعتی با ظرفیت بالا، از تعداد زیادی نازل برج خنک کننده استفاده میشود؛ تا اگر برخی از نازلها با نقص مواجه شدند، مشکلی در عملکرد کلی دستگاه بوجود نیاید.

با همه‌ی این ها، قطعاَ ده ها سوال برایتان در رابطه با عملکرد نازلها بوجود آمده است. ما به تمام این سوالات پاسخ خواهیم گفت.

مکانیزم عملکرد نازل برج خنک کننده

cooling tower nozzle mechanism

مکانیزم عملکرد انواع نازل برج خنک کننده (cooling tower nozzle) در کولینگ تاورهای تبخیری بدین صورت است که:

در سیستم های تبخیری، آب داغ فرآیندهای صنعتی از بخش فلنچ ورودی به سیستم توزیع آب برجهای خنک کننده وارد میشود. سیستم توزیع آب دارای لوله های انشعابی متعددی است که نازلها بر سر خروجی هریک از آنها نصب می گردند. در ادامه از یکسو آب گرم توسط این نازلها بر روی سطوح پکینگ اسپری شده و از سوی دیگر، جریان هوای محیط بیرون توسط فن ها به درون کولیگ تاورها راه پیدا می کند.

در نتیجه جریان هوا با سطح گسترده تری از آب برخورد کرده و با عملیات تبخیر، فرآیند خنک سازی سیال انجام میشود. نهایتاَ نیز آب خنک شده به تشتک ها وارد شده و سپس مجدداَ وارد چرخه‌ی صنعت میشود. به یاد داشته باشید که:

به دلیل اینکه باید تمامی سطح پکینگها خیس گردد، نازل های برج خنک کننده در فاصله های مشخصی نصب می شوند. از همین رو آب به تمامی قسمت های پکینگ خواهد رسید و این سطوح خشک نمی مانند. نوع پاشش و شعاع پاشش آب به نوع افشانک (نازل) بستگی خواهد داشت. بطوریکه پاشش آب بر روی پکینگ ها، میتواند به صورت اسپره ای، قطره‌ای، پودری، مهپاش، گردپاش، مربع پاش و … باشد.

انواع سیستم توزیع آب برج خنک کننده

سیستم توزیع آب نازل برج خنک کننده

بسته به نوع و فرم برج خنک کننده از انواع نازلها و سیستم های توزیع آب استفاده میشود. سه روش جامع تری که به منظور پاشش و توزیع آب کولینگ تاورها مورد استفاده قرار میگیرد، عبارتند از:

 • طراحی کانالهای آبرسانی در انواع کولینگ تاور کراس فلو
 • بهره گیری از نازل برج خنک کننده در کولینگ تاورهای مکعبی کانترفلو (عمدتاَ ظرفیتهای زیاد صنعتی)
 • نصب اسپرینکلرهد در سیستم های تبریدی گرد (مخروطی)؛ با پخش آب دوار یا چرخشی

بد نیست بدانید که نازلهای برج خنک کن به صورت ثابت کار می کنند. این در حالیست که اسپرینکلرهد ها نیز که نوعی نازل به شمار میروند، به شکل دوار یا چرخشی به توزیع و پاشش آب می پردازند.

انواع نازل برج خنک کننده

مدلهای بسیار گوناگونی از نازل برج خنک کننده در بازار موجود است که هریک دارای سیستم عملکردی خاص خود هستند. برخی از این نازلها عبارتند از: «نازل حلزونی»، «دایره پاشH»، «مربع پاش»، «چپقی»، «مرحله ای»، «پروانه ای»، «خورشیدی»، «نازل اکوجت»، «نازل دک اسپری» «بالتیمور»، «پلکانی»، «هامون»، «کریسمسی»، «مارلی» و «محوری» و…

در ادامه به بررسی اجمالی برخی از مدلهای نازلهای کولینگ تاور خواهیم پرداخت.

نازل چپقی

نازل چپقی برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده چپقی یکی از محبوبترین مدلهای افشانک است که با سایز دهانه خروجی 4 الی 7 میلیمتری، شعاع پاششی در حدود 25 الی 40 سانتی‌متر دارد. مقاومت در برابر سیالات اسیدی، عملکرد ویژه در برابر آبهای با سختی بالا، کم مصرف بودن و ایستادگی عالی در مقابل ضربه و فشار، همگی از مزایای جذاب نازل برج خنک کننده چپقی می باشد. این نوع افشاک های آب از جنس پی وی سی و یا ABS ساخته میشوند. همچنین بایستی بدانید که این نازلها در دو سایز طراحی میشوند: 2.1 و 4.3 اینچ.

نازل برج خنک کننده بالتیمور

نازل برج خنک کننده بالتیمور

نازل بالتیمور نیز به مانند نازل چپقی و نازل حلزونی، در همان دو سایز 2.1 و 4.3 اینچ تولید میشود. علاوه بر متریال ABS، استفاده از متریال پلی پروپیلن در ساخت نازلهای بالتمیور موجب شده است که این افشانک ها هم با قیمت بسیار خوبی در بازار ارائه شوند. و هم دارای تمام ویژگیهای جذاب پلی پروپیلن باشند. البته باز هم تأکید داریم که اگر از پلی پروپیلن (PP) ساخته شوند!

برخلاف مدلهای چپقی که عملیات پاشش را به صورت قطره ای انجام می دهند، پاشش آب مدلهای بالتیمور به صورت اسپره ای خواهد بود. همچنین اتصالات این نوع نازل برج خنک کننده به صورت رزوه ای است. افشانک های بالتیمور، به شیوه‌ی اسپره ای به پاشش آب بر روی پکینگ های برج خنک کننده می‌پردازد.

نازل داک اسپری

نازل برج خنک کننده داک اسپری نیز در زمره‌ی محبوبترین مدلهای افشانک قرار دارد. وزن کم، مقاومت در برابر سیالات اسیدی و شیمیایی و قیمت مناسب، همگی از جمله مزایای نازل داک اسپری محسوب میشود. این نازلها قابلیت تحمل دبی ورودی 16 الی 20 مترمکعبی را دارند. همچنین باید گفت که سایز دهانه خروجی داک اسپری بین 1 الی 3 اینچ می باشد.

spray nozzle cooling tower

این نوع نازل برج خنک کننده از متریالهای پلی پروپیلن و ABS تولید میشود. شکل پاشش آب در نازلهای داک اسپری به صورت مربع پاش اسپره ای بوده و اتصالات ویژه‌ی این نوع افشانک، «رزوه داخل بست و کمربندی فیکس» است.

نازل برج خنک کننده درخت کریسمسی

طراحی نازل درخت کریسمی بسیار هوشمندانه صورت گرفته است. از همین رو قابلیت استفاده از نازلهای درخت کریسمی در کولینگ تاورهای «کراس فلو» و «کانتر فلو» وجود دارد. در این مدل افشانک از سه لایه متریال پلی پروپیلن استفاده شده است تا قدرت بسیار ویژه ای را دارا باشد. همچنین باید گفت که سایز دهانه خروجی و سایز اتصالات آن، در حدود 1 تا 2.1 اینچ خواهد بود.

نازل برج خنک کننده H

این مدل افشانک با نام های نازل H2 و نازل دایره پاش H نیز شناخته میشود. نازلهای دایره پاش H در سایزهای 2 الی 3 اینچ طراحی و ساخته میشوند. ایستادگی مناسب در برابر تغییرات دمایی، حرارت، ضربه و عناصر اسیدی خورنده، از جمله ویژگیهای نازل برج خنک کننده H به شمار میرود. البته بخش زیادی از این ویژگیها به دلیل بهره گیری از متریال پلی پروپیلن در ساخت این نوع افشانک می‌باشد. توجه داشته باشید که این مدلها به شکل اسپره ای به توزیع آب بر روی پکینگها می‌پردازند.

نازل برج خنک کننده محوری  (SPN)

نازل spn کولینگ تاور

نازل  برج خنک کننده SPN یا محوری بصورت دو لایه طراحی و ساخته شده است. و در دسته‌ی افشانکهای اسپره‌ای جای دارد. نازلهای محوری دارای ساختاری خاص می باشند؛ ساختاری که شباهت زیادی با مخروط‌های مارپیچ دارد. به دلیل همین ساختار خاص، مدلهای SPN قادرند تا با زاویه‌ی 120 درجه ای، آب را بر روی پکینگ توزیع کنند.

نازل برج خنک کننده مارلی یا  NS

نازل مارلی

لقب «سلطان پاشش های گسترده» در میان انواع نازل ها، بدون شکل متعلق به «نازل مارلی» می باشد. زیرا دارای شعاع پاششی در حدود 80 الی 100 سانتی‌متر می باشد. این درحالیست که فرآیند نصب این نوع افشانک ها به هیچ عنوان پیچیده نیست. همچنین به لحاظ خوردگی و عملکردی مکانیکی و حرارتی نیز دارای وضعیت کاملاَ قابل قبولی هستند.

بد نیست بدانید که نازل برج خنک کننده مارلی دارای اتصالات و دهانه خروجی به قطر 2.1 الی 3 اینچ می باشد. کلیت این نوع نازلها با استفاده از متریال قدرتمند و ارزان قیمت پلی پروپیلن ساخته میشود. همچنین به لحاظ ظاهری، نازل های برج خنک کننده مارلی دارای ظاهری ساده می باشند.

نازل حلرونی برج خنک کننده

نازل حلزونی برج خنک کننده

نازل حلزونی برج خنک کننده نیز در دو نوع 1.2 و 3.4 اینچ تولید میشود. انواع نازل های حلزونی در مدلهای توزیع آب ثابت به کار میرود. چرا که دارای شعاع پاشش آب محدودی است. این افشانک ها عمدتاَ از جنسهای پی وی سی و ABS ساخته شده و در کولینگ تاورهای مدارباز و بسته مکعبی و گرد مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگیهای نازل برج خنک کننده حلزونی تنها به فرم ظاهری این قطعه برنمیگردد. بلکه این قطعات قادرند تا آب را به صورت پودری درآورده و بر روی پکینگ پاشش کنند. به یاد داشته باشید که با توجه به خاصیت پودری سازی آب و البته دهانه کوچک، مدلهای 1.2 اینچی حلزونی ممکن است با رسوب گرفتگی مواجه شوند. از همین رو بیشتر از مدلهای 3.4 اینچی حلزونی در برج های خنک کننده استفاده میشود.

قیمت نازل برج خنک کننده

قیمت نازل برج خنک کننده

قیمت نازل برج خنک کننده (cooling tower nozzle) یکی از مواردیست که بایستی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا به مانند پکینگهای کولینگ تاور، این قطعات نیز به عنوان «یک قطعه مصرفی» معرفی شده و در صورت هرگونه خرابی، سریعاَ نیاز به تعویض یا تعمیر خواهند داشت. به طور کلی قیمت نازل برج خنک کننده به عوامل متعددی همچون:

 • کیفیت ساخت (نوع و مواد اولیه و چگونکی فرآیند ساخت)
 • فرم و جنس نازل. (به عنوان مثال سیستم های توزیع آب فلزی و برنجی گرانتر می باشند. و مدلهای از جنس پلی پروپیلن و پلیمر ABS به مراتب ارزانتر هستند).
 • میزان فشار آب
 • شعاع اسپری و توزیع آب
 • چگونگی اتصالات انواع اسپرینکلرهد
 • سایز دهانه‌ی خروجی افشانک
 • نوع پخش آب (نوع نازل برج خنک کننده)
 • حجم و دبی آب وارده به برجهای خنک ساز

و … می باشد. همچنین نوسانات دلار نیز یکی دیگر از عواملی است که میتواند در کاهش یا افزایش قیمت‌ها موثر باشد. جهت اطلاع از آخرین قیمت برج خنک کننده میتوانید با کارشناسان فنی شرکت دماگستر تماس حاصل فرمایید. و البته مشاوره رایگان دریافت کنید.

شماره تلفن شرکت : 02122380562                   شماره همراه کارشناس فنی : 09128299793

قیمت نازل برج خنک کننده ثابت و اسپرینکلرهد

به یاد داشته باشید که بطورکلی قیمت اسپرینکرهدهای دوار (چرخشی) همواره بیشتر از قیمت نازل برج خنک کننده ثابت است. اما قطعاَ این سوال برایتان بوجود آمده که چرا قیمت مدلهای چرخشی بیشتر از مدلهای ثابت است؟!

در واقع اسپرینکلرهای توزیع آب عمدتاَ بوسیله‌ی یکی از سه متریال «چدن»، «آلومینیوم» و «برنج» ساخته میشوند. به همین علت گرانتر از نازل های ثابت برج خنک کننده هستند که عمدتاَ از جنس پلی پروپیلن تولید میشوند. البته باید گفت که اسپرینکلر برنجی نسبت به مدلهای آلومینیومی و چدنی، دارای قیمت بیشتری می باشد. زیرا ضدزنگ است و ماندگاری بیشتری دارد. البته که وزن مدلهای برنجی بسیار سنگین است و نیاز به فشار پمپ بیشتری خواهد داشت!

البته میزان دبی آب، پارامتری است که میتواند به طور مساوی در هر دو نوع نازلها (cooling tower nozzle) و اسپرینکلرها موجب افزایش قیمت شود. بدین صورت که با افزایش دبی و حجم آب، قطر دهانه‌های افشانک نیز بزرگتر میشود. بنابراین نیاز به متریال مصرفی بیشتری در فرآیند تولید خواهد داشت و قیمت نازل برج خنک کننده و اسپرینکلرهد افزایش می یابد.

دیگر محصولاتی که احتمالاَ به آنها نیاز خواهید داشت:

برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده

قطره گیر

انواع نازل برج خنک کننده بر اساس نوع پاشش آب

نازل مه پاش - مهپاش

انواع نازل برج خنک کننده به لحاظ عملکرد و یا به عبارت بهتر، بر اساس نوع پاشش آب به 3 دسته‌ی کلی:

 • نازلهای قطره پاش (قطره ای) ؛ (شعاع پاشش بین 20 الی 60 سانتیمتر)
 • نازلهای اسپری کننده (شعاع پاشش 60 الی 120 سانتیمتر)
 • و نازل برج خنک کننده مهپاش

تقسیم میشوند.

spray nozzle cooling tower

به صورت مختصر در رابطه با هریک از این مدلهای عملکردی پاشش آب بایستی بدانید که:

نازلهای قطره پاش (dropper nozzle) عمدتاَ دارای دهانه هایی با سایز کوچک و مناسب آبیاری قطره ای و سیستم های توزیع برج خنک کننده می باشند. همچنین سیستم عملکردی نازل اسپری کننده (Spray Nozzle) بدین صورت است که با شعاع پاشش خاص، به صورت نقطه ای و با فشار، عمل پاشش آب را انجام می دهد. همچنین نازل برج خنک کننده مهپاش (mist nozzle)، دارای فشاری به مانند فشار شیرآلات خانگی (آب های شهری) است. افشانک های مهپاش دارای ویژگیهای مختلفی همچون: مقاومت در برابر اسیدهای خورنده، نصب و راه اندازی ساده و سریع، کار با آب با فشار معمولی، عدم چکه و … می باشند.

آیا از نازل برای برجهای مدور استفاده میشود؟!

کاربرد این قطعه مربوط به برج خنک کننده مدور نمی باشد. چراکه برج خنک کننده مدور از سیستم آب پخش کن اسپرینکلر هد آلومینیومی با بازوهای دوار استفاده می کند. اساس کار نازل برج خنک کننده، پاشش آب (توزیع مناسب آب) بروی سطوح انتقال حرارت (پکینگ ها) است.

بنابه کاربرد، برج های خنک کننده از انواع متفاوتی از نازل برج خنک کننده استفاده می کنند. این افشانکها از نظر میزان آبدهی هر نازل، فشار مورد نیاز، کارکرد مناسب دمای کاری، زاویه پاشش و نوع پاشش انواع گوناگونی دارند. این قطعه علاوه بر موارد فوق به لحاظ سایز اتصال، نوع اتصال، جنس بدنه و قطعات نیز دسته بندی می شود.

تاریخچه نازل کولینگ تاور

نازل های ابتدایی عمدتاَ از جنسهای چدنی، برنج و فلزی بودند. بخصوص در هنگام استفاده از مدلهای فلزی و چدنی، همواره این افشانک ها با خوردگی و زنگ زدگی مواجه می شدند. همچنین در زمان ترکیب نازل برج خنک کننده چدنی یا فلزی با کولینگ تاورهای بتنی در گذشته، انواع و اقسام مشکلات بوجود می آمد. و البته که هزینه تعمیرات نیز به شدت بالا می رفت!!

cooling tower nozzle

با گذشت زمان و پیشرفت تکونولوژی، انواع نازل برج خنک کن از جنسهای:

 • پلی پروپیلن (PP) ؛ (امروزه بیشترین کاربرد را دارند)
 • پلی اتیلن (PE)
 • پلی‌وینیل کلراید (PVC)
 • فولادهای ضدزنگ
 • و پلیمر ABS

ساخته شد. نازلهای پلیمری هم مقاومت و ماندگاری بیشتری داشتند؛ هم انعطاف قابل توجهی ارائه میدادند و هم دارای قیمتهای مناسبتری بودند. بد نیست بدانید که انواع نازل برج خنک کننده ابتدایی در گذشته، هیچگونه پاشش آب گردشی نداشتند. در نتیجه نمی‌توانستند شعاع زیادی از سطح پکینگ را خیس کنند. همچنین با سطح پاشش گسترده‌ی خود، فشار زیادی را متحمل شده و سریعتر مستهلک میشدند. به عبارتی راندمان برج خنک کننده نیز زود به زود دچار افت میشد. اما امروزه علاوه بر تولید مدلهای مختلف ثابت و دوار، در بحث برد پرتاب و تحمل فشارهای زیاد نیز تحول های گسترده و مثبتی بوجود آمده است.

فرآیند تولید نازل برج خنک کننده

خرید نازل برج خنک کننده

به منظور تولید نازل برج خنک کننده، ابتدا بایستی نوع تولید و نوع نازل مشخص شود. چرا که مثلاَ تولید «اسپرینکلرهای فلزی» در مقایسه با فرآیند تولید «نازلها»، دارای تفاوتهای بنیادینی می باشد. اما در مجموع تولید نازل کولینگ تاور به دو روش:

 • تراشکاری
 • و تزریق پلاستیک

انجام میگردد. اما هریک از این روشهای تولید نازل برج خنک کننده، دارای چه شرایطی هستند؟!

شیوه تراشکاری: از این شیوه به منظور تولید اسپرینکلرهد فلزی (سیستم توزیع آب) استفاده میشود. بدین صورت که ابتدا پلن سه بعدی اسپرینکلرهد طراحی میشود. سپس توسط تراشکار و دستگاه های مربوطه، مراحل قالبسازی (بوسیله عملیات ریخته گری) و تولید نهایی انجام میگیرد. و در آن دیگر خبری از روشهای مرسوم تزریق پلاستیک و مواد پلیمری نیست!

روش تزریق پلاستیک: در ابتدا بسته به نوع کولینگ تاور، بایستی طراحی دقیق نازل یا افشانک بوسیله نرم افزارهای مختلف مدلسازی همچون: راینو، تری دی مکس و یا سالید ورک انجام گیرد. سپس این طرح بشکل یک قالب صنعتی فیزیکی آماده شده و در درون دستگاه تزریق قالب پلاستیک قرار میگیرد. در گام بعد، مواد اولیه (ترکیب گرانول با پلی اتیلن، متریال پلی پروپیلن، ABS یا PVC) وارد قیف تجهیزات تزریق میشود. پس از ایجاد و شکلدهی نازل برج خنک کننده، عملیات سردسازی آن انجام میشود.

جنس ساخت افشانک ها

جنس نازل پلی پروپیلن - چدنی - پلی اتیلن - آلومینیوم

افشانک یا نازلها، از جنسهای مختلفی چون پی وی سی، پلی پروپیلن (R60 یا R22)، پلی اتیلن، ABS، برنج، چدن، آلومینیوم، فلزی و … تولید میشوند. در این میان معمولاَ مدلهای برنجی دارای ماندگاری زیاد و البته قیمت بیشتری هستند. و مدلهای پلی پروپیلن، بواسطه مزایای بسیار زیاد، محبوبترین و پرتقاضاترین هستند. مدلهای آلومینیومی نیز گونه ای از نازلها هستند که کمتر به آن پرداخته شده است.

بد نیست بدانید که از نازل برج خنک کننده آلومینیومی بیشتر در تولید اسپرینکلرهد استفاده میشود. این مدلها دارای دو بخش ثابت و متحرک هستند که یکسری لوله خروجی نیز در آنها تعبیه شده است. هر یک از لوله های خروجی افشانک های آلومینیومی، بوسیله‌ی یکسری مهارکش و بست، به یک محور عمودی متصل میشود.

نحوه نصب نازل برج خنک کننده

به منظور نصب نازل برج خنک کننده بایستی به موارد زیر اشاره نمود:

 • ابتدا بررسی کنید که نازلهای برج خنک کننده دارای پاشش چرخشی هستند یا ثابت.
 • اگر از نازل ثابت برای کولینگ تاور استفاده میکنید، به منظور یک اتصال و نصب مستحکم و صحیح بایستی از چندین بست کمربندی بهره بگیرید.
 • البته در صورتی که به دنبال نصب نازل برج خنک کننده چرخشی باشید، بایستی از پروانه چرخشی استفاده کنید. تا توزیع آب دوار بدون هیچگونه مشکل یا افت سرعتی انجام بگیرد. (مناسب برای کولینگ تاور گرد)
 • عدم نشت و چکه نازلها نیز بسیار مهم است. به همین منظور با استفاده از اورینگ (واشر پلاستیکی یا پلیمری) و نوار تفلون، نسبت به آب بندی نازل ها اقدام نمایید.
 • حتماَ به جهت صحیح چرخیدن بخش متحرک اسپرینکلر کولینگ تاور، حتماَ فشار ورودی به این تجهیزات را بررسی نمایید. این کار را پیش از نصب انجام دهید.

اصول نگهداری نازل و اسپرینکلرهد

اصول نگهداری نازل برج خنک کننده

به منظور افزایش طول عمر نازل برج خنک کننده بایستی به رعایت اصول نگهداری نازلها و اسپرینکلرها توجه داشته باشید. برخی از اصول نگهداری نازل‌های برج خنک کن (cooling tower nozzle) عبارتست از:

 • بخصوص در سیستم های توزیع آب چرخشی، روغن کاری ریزقطعات متحرک را فراموش نکنید.
 • در صورت رسوب گرفتگی (یا به اصطلاح گچ گرفتگی) دهانه‌ نازلها، سریعاَ به شستشوی آنها اقدام کنید. چرا که در صورت رسوب گرفتگی، به هر میزان هم که فشار آب سیستم توزیع آب زیاد باشد، باز هم فشار آب خروجی مناسب نخواهد بود. و در نتیجه افت راندمان کولینگ تاور اتفاق می افتد!
 • حتماَ طی بازه های زمانی معین، به سرویس و شستشوی نازل برج خنک کننده بپردازید.
 • به منظور نگهداری بهتر از افشانک ها و دیگر قطعات برج خنک کننده، بهتر است دستگاه ها را در معرض تابش شدید خورشید قرار ندهید.
 • همچنین نگهداری و شستشوی صحیح پکینگ ها نیز موجب کاهش فشار به نازل برج خنک کننده می‌شود. چرا که دیگر قرار نیست در فرآیند خنکسازی آب، نازل با فشار بیشتری کار کند. چنانچه پکینگ رسوب گرفته باشد، نازلها بایستی مدت بیشتری را برای خیس سازی پکینگ صرف کنند. در نتیجه بطور غیرمستقیم، فشار بیشتری بر روی افشانک ها وارد میشود.

خرید نازل برج خنک کننده

خرید نازل برج خنک کننده از دماگستر

خرید صحیح و اصولی نازل برج خنک کننده میتواند هم به لحاظ مالی، هم به لحاظ حفظ راندمان و هم به لحاظ عدم صرف مجدد وقت و انرژی شدیداَ برایتان پراهمیت می باشد. در واقع پیشنهاد میکنیم به هنگام خرید نازل برج خنک کننده به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • به‌هنگام خرید نازل دقت داشته باشید که آیا با نوع کولینگ تاور مدنظرتان مطابقت دارد یا که خیر!
 • به مشخصات فنی سیستم توزیع آب و نازلها در هنگام خرید توجه کامل داشته باشید. (جنس، مطابقت با نوع جریان انتقال حرارت کولینگ تاور، سایز دهانه خروجی، مواد اولیه بکار رفته و…)
 • در خرید نازلها به جنس آن توجه کنید. به عنوان مثال اسپرینکلرهای برنجی دارای ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر مدلها دارند. اما در عوض به دلیل داشتن وزن زیاد، نیاز به فشار بیشتری در پمپهای دستگاه دارد. وگرنه دستگاه دچار افت راندمان خواهد شد!
 • حتماَ، حتماَ و حتماَ برای خرید به شرکت های سازنده معتبر رجوع کنید. و پیش از خرید، مشاوره های تخصصی دریافت نمایید.
 • به سراغ خرید نازل هایی با سرعت خطی بالا بروید. زیرا افزایش سرعت خطی در خروجی افشانک، موجب زیاد شدن سبب شعاع و زاویه پاشش آب خواهد شد.
 • پیش از هرگونه خرید، به بررسی قیمت نازل برج خنک کننده توجه داشته باشید.

نازلهایی که  آب را به قطرات ریزتری تبدیل کنند، مسلماَ عملکرد بهتری خواهند داشت.

خرید نازل برج خنک کننده از شرکت معتبر دما گستر

مجموعه دماگستر (https://dama-goostar.com) به گواه توانایی های فنی متعدد و طراحی های باکیفیت، متنوع و خاص خود، یکی از برترین شرکتهای طراح و سازنده‌ی انواع کولینگ تاور کراس فلو، کانترفلو، مخروطی و مکعلی، برج خنک کننده آدیاباتیک و قطعات مصرفی این دستگاه ها به شمار می‌رود. در حقیقت شرکت دماگستر به پشتوانه‌ی:

 • دارا بودن کادر طراحی و کارشناسان خبره و نخبه
 • در اختیار داشتن ماشین آلات حرفه ای و به‌روز جهانی برای تولید
 • پیروی از استانداردهای ساخت داخلی و بین المللی (ISO، CTI و …)
 • همکاری های گسترده با شرکتهای سازنده قدرتمند داخلی
 • و بهره گیری از مواد اولیه درجه یک و باکیفیت

، همواره علاوه بر طراحی و ساخت انواع برج خنک کن، به تولید انواع قطعات کولینگ تاورها نظیر: نازل برج خنک کننده، گیربکس، پکینگ برج خنک کننده، الکتروموتور و … نیز اقدام نموده است. این حجم از توان و تولیدات مستمر، مجموعه دماگستر را برآن داشته است تا ضمن برطرف سازی تمامی نیازهای داخلی کشور، آمادگی خود را به منظور صادرات خارجی نیز اعلام نماید.

از همین رو پیشنهاد میشود به منظور خرید انواع کولینگ تاور و قطعات مصرفی آن و البته دریافت مشاوره های تخصصی رایگان، با مشاوران فنی دماگستر تماس حاصل نمایید.

شماره تلفن شرکت : 02122380562                 شماره همراه کارشناس فنی : 09128299793

سوالات متداول نازل برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده

+ نازل برج خنک کننده چیست؟ (cooling tower nozzle)

بخش مهمی از سیستم توزیع آب کولینگ تاورها می باشد. درواقع آب داغ صنعتی با استفاده ازنازل ها، بر روی پکینگ کولینگ تاور توزیع میشود.

+ فاصله نصب نازل‌ها از همدیگر چقدر است؟

بستگی به نوع افشانک (نازل) دارد. اما به طور کلی فواصل نصب این قطعات نسبت به یکدیگر، نصف شعاع پاشش می باشد تا هیچ نقطه ای از پکینگ خشک نماند. همچنین نازلها اکثراَ در فاصله 60 سانتی متری نسبت به پکینگ نصب میشوند. (بالای پکینگ)

+ نوع پاشش نازل برج خنک کننده

به لحاظ فرمی و شعاعی، نازلها به دو صورت «مربع پاش» و «دایره پاش» به توزیع آب می‌پردازند. همچنین به لحاظ ساختاری، افشانک ها به سه نوع «اسپره ای»، «قطره پاش» و «مهپاش» تقسیم میشوند.

+ نقش سرعت خطی بر عملکرد نازلها

هرچقدر سرعت خطی افشانکی بیشتر باشد، شعاع توزیع آب آن نازل بیشتر خواهد بود. و سطح بیشتری از پکینگ را خیس میکند.

+ رسوب پذیری نازل برج خنک کننده

در اثر انجام عملیات تبخیر، بخارهای حاصل از آب دارای املاح (منیزیم، کلسیم و…) موجب ایجاد رسوب در افشانکها میشود. لذا باید شستشوی نازلها بصورت مرتب انجام بگیرد.