پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده، چه در نوع اسپلش و چه در مدل فیلمی، بدون شک یکی از ارکان اصلی حفظ راندمان کولینگ تاورها بشمار می‌رود. پکینگ برج خنک کننده یا همان فیلینگ، در واقع با افزایش مدت و سطح ارتباط بین آب و هوا، به خنکسازی سیال در این دستگاه‌ها کمک می کند. اهمیت پکینگ برج خنک کننده آنچنان زیاد است که اگر از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد، هم میتواند راندمان دستگاه را شدیداَ پایین بیاورد. و هم موجب رسوب و آسیب به کولینگ تاور شود. بنابراین مشخص است که «پکینگ ها» هم میتوانند به عنوان «تاج پادشاهی» برجهای خنک‌کن عمل کنند. و هم در صورت بروز مشکل، به عنوان یک «پاشنه آشیل» خطرناک محسوب میشوند!

از همین رو برای حفظ راندمان کولینگ تاور تبخیری بایستی به دو نکته، توجه ویژه‌ای داشته باشید:

 • اول آنکه از طراحی اصولی و جنس باکیفیت پکینگ برج خنک کننده مطمئن شوید.
 • و دوم آنکه فیلینگ کولینگ تاور را متناسب با نوع دستگاه انتخاب کنید.

اما قطعاَ سوالات مختلفی به ذهنتان حمله ور شده است. اینکه «پکینگ برج خنکساز دارای چه مزایایی است؟!». «بهترین جنس فیلینگ پرکن کدام است؟» و یا اینکه «مدل اسپلش چه تفاوتی با پکینگ برج خنک کننده فیلمی دارد؟». ما اینجا هستیم تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

پکینگ برج خنک کننده چیست؟

پکینگ برج خنک کننده فیلمی

پکینگ برج خنک کننده (فیلینگ یا پرکن) به عنوان مهمترین بخش برجهای خنکسازی که بر اساس مکانیزم تبخیر کار میکنند، شناخته می‌شود. کار پکینگ‌ها ایجاد یک سطح گسترده برای تماس آب با هوای خنک و درنتیجه خنک سازی سیال می‌باشد. البته به منظور خنکسازی آب، نوع عملکرد پکینگ اسپلش و فیلینگ فیلمی متفاوت خواهد بود. اما در تمامی مدلهای پکینگ برج خنک کننده، ذکر دو نکته ضروریست:

 • اولاَ به یاد داشته باشید که توزیع مناسب و یکنواخت آب توسط نازلها، میتواند راندمان کاری فیلینگ ها را تضمین کند. در غیراینصوت، پکینگ دچار مشکلات و آسیبهای متعددی میشود.
 • ثانیاَ میزان سختی، اسیدی و یا آلوده بودن سیال نیز شدیداَ میتوند بر راندمان و طول عمر پکینگ برج خنک کننده موثر باشد. در واقع به هر میزان که آب تمیزتر باشد، رسوب گذاری نیز در این صفحات پرکن کمتر است.

تفاوت پگینگ برج خنک کننده و کویل مسی

کویل مسی کولینک تاور و پکینک

تفاوت پکینگ برج خنک کننده و کویل ها، موضوعی است که همواره برای بسیاری از افراد ناشناخته است. همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، در تمامی کولینگ تاورهایی که از مکانیزم تبخیر استفاده می کنند، از پکینگ‌ها بهره گرفته میشود. و با استفاده از این سطوح خنک کننده، بطور مستقیم تماس میان جریان سیال با هوا ایجاد میشود. این در حالیست که در برج های خنک کننده ای که انتقال حرارتشان به طور غیرمستقیم است، عمدتاَ از کویل مسی استفاده میشود. از جمله سیستمهایی که با روش دفع حرارت غیر مستقیم کار میکنند، میتوان به کولینگ تاور مدار بسته و برج خنک کن خشک اشاره نمود.

بنابراین میتوان گفت که راندمان دستگاه و قدرت خنکسازی در فیلینگ برج خنک کننده، بالاتر از کویل هاست. البته که کویلها نیز در بحث صرفه جویی در مصرف آب، عملکرد بسیار قابل توجهی دارند.

جنس پکینگ برج خنک کننده

عمدتاَ پکینگ برج خنک کننده از یکی از جنس های:

 • پلی پروپیلن (pp)
 • پلی اتیلن (pe)
 • پی وی سی (pvc)
 • چوب و …

تولید میشود. البته گاهاَ در ساخت انواع پکینگ برج خنک کننده، ترکیبی از این متریالها نیز بکار گرفته خواهد شد. به عنوان مثال در طراحی برخی از مدلهای «فیلینگ اسپلش»، از ترکیب پلی پروپیلن، پلی اتیلن و برخی از الیاف استفاده می شود. در ادامه به طور خلاصه، به بررسی هر یک از این متریالها در ساخت پکینگ کولینگ تاور خواهیم پرداخت.

پکینگ برج خنک کننده PVC

pvc fill cooling tower

پکینگ برج خنک کننده PVC دارای مزایا و معایب متعددیست و استفاده از آنها در برجهای خنک کننده کاملاَ رایج است. در واقع پکینگ پی وی سی (PVC) به دلیل ویژگیهای ماهیتی خود، راندمان بسیار بالایی را برای کولینگ تاور بوجود می آورد. همچنین سبک وزن است و البته قیمت این نوع پکینگ برج خنک کننده نیز بسیار مناسب می‌باشد. اما باید توجه داشت که عملکرد چندان مطلوبی را در برابر سیالات اسیدی، قلیایی و مواد شیمیایی ندارد و دچار شکنندگی میشود. به همین دلیل طول عمر پکینگ PVC چندان بالا نیست. و بهتر است در آبهای تمیز و با سختی کم مورد استفاده قرار گیرد.

متریال PVC عمدتاَ برای تولید پکینگ‌های فیلمی استفاده میشود.

پکینگ پلی پروپیلن (PP)

پکینگ پلی پروپیلن pp برج خنک کننده

پادشاه تمامی پکینگ های برج خنک کننده، بدون شک متریال «پلی پروپیلن» (PP) است. از مقاومت در برابر فشار و ضربه، انعطاف پذیری جالب توجه و توان بالای استاتیکی و مکانیکی گرفتـــــــــــــه… تـــــــــــــــــا قدرت تحمل دما، رسوب ناپذیری و مقاومت در برابر مواد خورنده‌ی اسیدی، همه و همه از ویژگیهای پکینگ پلی پروپیلن است. در تولید هر دو مدل پکینگ اسپلش و فیلمی، از پلی پروپیلن (PP) استفاده میشود. همچنین باید گفت که بیشترین میزان تقاضای بازار، همواره مربوط به پکینگ برج خنک کننده پلی پروپیلنی است.

فیلینگ پلی اتیلن

فیلینگ پلی اتیلن یکی از انواع سطوح پرکن برای برجهای خنک کننده است. پلی اتیلن متریالی است با ویژگیهای بسیار بسیار زیاد؛ اما باید گفت که پکینگ‌های از این جنس، کمتر در بازار موجود است. بیشترین میزان استفاده از پلی اتیلن، در ساخت پکینگ محبوب نت اسپلش (در ترکیب با پلی پروپیلن) می‌باشد.

پکینگ برج خنک کننده چوبی

استفاده از سطوح خنک کننده چوبی، امروزه منسوخ شده است و عمدتاَ از آنها استفاده نمی شود. مگر در برخی شرایط محدود کاری!. در واقع اگر زمان انجام کار، هزینه های سرسام آور و دردسرهای نصب و تعویض برایتان مهم نیست، میتوانید به سراغ پکینگ چوبی کولینگ تاور بروید!!

قیمت پکینگ برج خنک کننده

قیمت پکینک برج خنک کننده اسپلش و فیلمی

قیمت پکینگ برج خنک کننده بسته به پارامترهای متعددی تعیین میشود. در حقیقت عوامل متعددی همچون:

 • نوع اسپلش یا فیلمی بودن
 • میزان سطح ویژه و راندمان انتقال حرارت
 • جنس پکینگ (پلی پروپیلن، پلی اتیلن، PVC، چوب و…)
 • کیفیت مواد اولیه و نوسانات دلار
 • میزان سختی نصب و هزینه های نصب و راه اندازی آن. (به عنوان مثال فیلینگ اسپلش بار دارای هزینه های نصب زیادی است و در سوی مقابل، قیمت پکینگ برج خنک کننده بلوکی نسبتاَ کم می باشد).
 • ابعاد مورد نیاز (با توجه به ابعاد کولینگ تاور)
 • میزان طول عمر و رسوب ناپذیری

و …، میتوانند در تعیین نهایی قیمت برج خنک کننده موثر باشند.

انواع پکینگ برج خنک کننده

وجود انواع پکینگ برج خنک کننده، نشان از اهمیت بالای این سطوح خنک کننده و تنوع انواع دستگاه کولینگ تاور میدهد. از همین رو معمولاَ با توجه به نوع کولینگ تاور، نوع کاربری، کیفیت آب و …، از «انواع فیلینگ» استفاده میشود. تقسیم بندی پکینگ‌ها عمدتاَ در دو دسته‌ی کلی صورت میگیرد:

 1. پکینگ فیلمی یا پکینگ آبشاری (film fill)
 2. پکینگ اسپلش (splash packing)

البته که این دو مدل کلی، دارای زیرمجموعه های­ متعددی (در گامها و مدلهای گوناگون) می باشند. اما هریک از این زیرمجموعه ها دارای چه مزایا و معایبی هستند؟!

مقایسه پکینگ برج خنک کننده فیلمی و اسپلش

مقایسه پکینگ اسپلش و فیلمی

انجام مقایسه بین پکینگ برج خنک کننده اسپلش و فیلمی، میتواند برای انتخاب و خرید هر یک از این سطوح خنک کننده بسیار راهگشا باشد. در واقع همواره این سوال اساسی در میان کارفرمایان مطرح است که «پکینگ اسپلش بهتر است یا فیلمی؟!». در همین رابطه بایستی بدانید که:

 • بهتر است فیلینگ فیلمی صرفاَ برای آبهای تمیز صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. چرا که در آبهای سخت و آلوده سریعاَ دچار خوردگی و رسوب می شود و عملکرد پکینگ اسپلش ضدرسوب بسیار مناسبتر است.
 • پکینگ فیلمی راندمان عملکردی بالاتری نسبت به تمامی مدلهای اسپلش دارد.
 • فیلینگ فیلمی قابلیت برشکاری راحت تری دارد.
 • پکینگ اسپلش عملکرد به مراتب بهتری در مقابل سیالات اسیدی و مواد شیمیایی دارد.
 • به همین دلیل، ماندگاری پکینگهای اسپلش دارای طول عمر بیشتری هستند.
 • به لحاظ میزان افت راندمان نیز عملکرد فیلینگ اسپلش به مراتب بهتر از مدلهای فیلمی می باشد.
 • تحمل دمایی مدلهای اسپلش در مقایسه با دیگر مدلهای پکینگ برج خنک کننده، بسیار ویژه و چشمگیرتر است.

پکینگ اسپلش  (SPLASH PACKING)

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

لقب محبوبترین نوع پکینگ برج خنک کننده، بدون شک برازنده‌ی «پکینگ اسپلش» است. البته که فیلینگ های اسپلش دارای چندین و چند مدل زیرمجموعه ای است؛ که در میان آنها «پکینگ اسپلش نت»، کارآمدترین و بهترین نوع خانواده‌ی اسپلش ها میباشد. بایستی بدانید که اساس کار فیلینگ اسپلش بر مبنای «ریزکردن قطرات آب» و سپس هوادهی آنهاست. بدین صورت که:

ابتدا توزیع آب توسط نازلها بر روی پکینگ برج خنک کننده اسپلش صورت میگیرد. قطرات آب پس از برخورد با پکینگ اسپلش، با تغییر مسیر حرکتی مواجه شده و به سمت و سوهای مختلف و نقاط خالی میروند. این تغییر مسیر حرکتی موجب میشود که قطرات آب بسیار ریزتر شده و در تماس با جریان هوای وارد شده به کولینگ تاور، خنک شوند. بد نیست بدانید که لغت «اسپلش» در زبان لاتین نیز به معنای «ریز شدن قطرات» می باشد.

پکینگ اسپلش ضدرسوب چیست؟

پکینگ اسپلش ضدرسوب

فیلینگ اسپلش ضدرسوب، یکی از انواع پکینگ برج خنک کننده است که میتواند خیالتان را از رسوب ناپذیری این قطعات راحت کند. در پکینگ اسپلش، قطرات آب ریزتر شده و دچار انحراف مسیر میشوند. با ریزتر شدن قطرات آب و پوشش هرچه بیشتر نقاط مختلف پکینگ، فضاهای خالی و خشک برای رسوب پذیری به شدت کاهش می یابد.

البته همواره توزیع یکنواخت آب نیز بایستی توسط نازلها به درستی صورت بگیرد. به یاد داشته باشید که:

چنانچه سیستم های اسپرینکلرهد (نازلها) به درستی کار نکنند و پاشش یکنواخت و مناسبی نداشته باشند، بخشی از سطح پکینگ ها خشک می ماند. در نتیجه ضمن تشکیل رسوبات در دستگاه، راندمان حرارتی کولینگ تاور نیز کاهش می یابد. بهترین و معروفترین پکینگ ضد رسوب اسپلش، «پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش» می باشد.

انواع پکینگ اسپلش کولینگ تاور

انواع فیلینگ یا سطوح پرکن اسپلش بر اساس «نحوه‌ی ایجاد تماس آّب با هوا» و «نحوه‌ی ریز کردن قطرات آب»، به 6 دسته:

 • پکینگ نت اسپلش (Net Splash fill)
 • پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش (Grid Splash)
 • فیلینگ رندوم اسپلش یا پال رینگ (Random Splash fill)
 • پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش (Turbo Splash fill)
 • فیلینگ اسپلش بار (Bar spalsh fill)
 • پکینگ تیوب اسپلش (TUBE SPLASH PACKING)

اما هر یک از این مدلهای فیلینگ کولینگ تاور، دارای چه مزایا و معایبی می باشند؟!

پکینگ نت اسپلش  (net splash packing)

net splas fill packing cooling tower

پکینگ نت اسپلش، قطعاَ محبوب ترین و پر مزایاترین مدل در میان انواع پکینگ برج خنک کننده است. همچنین به دلیل تولید در ابعاد مناسب 30*30*100 سانتی متر (مکعب مستطیل با ارتفاع 30 سانتی متر)، پکینگ نت اسپلش با تقاضاهای زیادی در بازار روبرو می باشد.

ساختار: پکینگ نت اسپلش دارای ساختار بلوکی شبیه به فیلینگ فیلمی یا آبشاری می باشد.

جنس: پکینگ نت اسپلش عمدتاَ با استفاده از پلی پروپیلن و پلی اتیلن ساخته میشود.

اتصالات: با استفاده از اتصالات پیم (حالت نر و مادگی)

سطح ویژه پکینگ نت اسپلش: در حدود 120 الی 180 مترمربع در مترمکعب

تحمل دمایی: این نوع پکینگ برج خنک کننده، دمایی بین 90 الی 100 درجه سانتیگراد را در حالت معمول و بدون هیچگونگی دفرمه شدن تحمل میکند.

مزایای پکینگ برج خنک کننده اسپلش نت

پکینگ نت اسپش net splash fill

مزایای پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش بسیار گسترده است. از همین رو معمولاَ به عنوان اولین یا دومین گزینه‌ی کارفرمایان انتخاب می‌شود. دلیل این حجم از محبوبیت پکینگ نت اسپلش را میتوان به عوامل و مزایایی همچون:

 • مقاومت فیزیکی عالی (سایش، ضربه، فشار)
 • وزن کم
 • نصب، راه اندازی و حتی تعویض بسیار ساده و سریع
 • عدم رسوب پذیری قابل توجه
 • افت فشار بسیار ناچیز پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش
 • امکان شستشو به روش اسید شویی، استفاده از واترجت و …
 • انعطاف عالی
 • قیمت مناسب و کاهش هزینه های نصب، جابجایی و حمل و نقل در پروژه (به دلیل وزن کم)

و … مربوط دانست. همچنین باید گفت که:

فیلینگ نت اسپلش (net splash fill) مقاومت ویژه ای را در مقابل مواد خورنده اسیدی، شیمیایی و قلیایی از خود نشان می دهد. به همین دلیل، از پکینگ برج خنک کننده نت اسپلش برای آبهای با سختی و میزان آلودگی بالا استفاده میشود. (کارخانه های تولیدی حجیم، صنایع غذایی، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی و آهن سازی و…)

پکینگ گرید اسپلش  (Grid splash fill)

پکینگ گرید اسپلش

پکینگ گرید اسپلش دارای ساختار خاص شبکه شبکه و توخالی است. به لحاظ ظاهری، پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش در اشکال و الگوهای مختلفی ساخته میشود. این سطوح پرکن به عنوان جایگزین پکینگ های چوبی به بازار ارائه شدند. البته عملکرد عالی پکینگ گرید اسپلش در آبهای شدیداَ سخت و آلوده، موجب شد که نام گرید اسپلش در ذهن ها حک شود.

ساختار: پکینگ گرید اسپلش دارای ساختار شبکه شبکه (گرید) پر و خالی است. با ارتفاعی در حدود 120 سانتی متر (هر یک از قطعات)

جنس: جنس پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش، معمولاَ ترکیبی از متریال abs و پلی اتیلن است. البته از پلی پروپیلن (PP) نیز در ساخت فیلینگ گرید اسپلش استفاده می کنند.

سطح ویژه پکینگ گرید اسپلش: 65 الی 75 متر مربع بر متر مکعب (بسیار ضعیف!)

تحمل دمایی: پکینگ گرید اسپلش یا اسپلش شبکه ای، تحمل دمایی فوق العاده بالای 120 درجه سانتیگراد را به ثبت رسانده است. بدون اینکه دچار هیچگونه مشکلی در ظاهر خود بشود.

ویژگیهای پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش

پکینگ برج خنک کننده گرید اسپلش دارای مزایای متعددی می باشد. از جمله مزایای فیلینگ گرید اسپلش میتوان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مقاومت ضربه ای و فشاری بالا و عدم خوردگی در برابر سیالات اسیدی
 • با روشهای بسیار ساده، امکان شستشوی کامل دارند.
 • هرگونه عملیات مربوط به این نوع پکینگ برج خنک کننده به سادگی و در اوج سرعت انجام می‌شود. (نصب، راه اندازی و حتی تعویض)
 • امکان استفاده برای کاربری های صنعتی حجیم و بزرگ
 • پکینگ اسپلش شبکه ای به لحاظ مالی و مقرون به صرفگی، هزینه ای بسیار کمتر از راه اندازی سیستمهای حرفه ای تصفیه و پالایش فاضلاب دارد. از همین رو در مجموعه های پالایشگاهی، صنایع پتروشیمی و انواع محیطهای نیروگاهی به کار گرفته میشود.
 • عدم رسوب پذیری. (به دلیل وجود حفره‌های شبکه ای بزرگ برای عبور راحت گل و لای و ذرات روغنی و چربی)

البته پکینگ گرید اسپلش دارای یک عیب بزرگ نیز می باشد:

این نوع پکینگ برج خنک کننده، دارای راندمان و سطح ویژه تبادل حرارتی بسیار پایینی است. بایستی بدانید که سطح ویژه پکینگ گرید اسپلش معادل 65 تا 75 متر مربع بر مترمکعب می باشد. یعنی تقریباَ برابر با حدود یک سوم راندمان پکینگ فیلمی!! و فقط میتوان از واژه‌ی «فاجعه» برای میزان راندمان گرید اسپلش استفاده کرد!

پکینگ توربو اسپلش

پکینگ توربو اسپلش برج خنک کننده

پکینگ توربو اسپلش یکی از مدلهای زیرمجموعه‌ای فیلینگ اسپلش است که برای استفاده در آبهای آلوده و با سختی بالا (TDS) عملکرد فوق العاده ای دارد. در پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش، تیغه های یکدستی طراحی شده است که روی اسپیسرهای مستحکمی قرار گرفته اند. سیالات مختلف در برخورد با این تیغه ها به قطرات ریزتری تبدیل میشوند. و ضمن جهت گیری دو طرفه به سمت پایین برج خنک کننده، موجب شکافت در جریان سیال میشود. همچنین با افزایش مدت زمان تماس آب با جریان هوا، فرآیند خنکسازی سیال با سرعت بیشتری انجام میشود.

ساختار: پکینگ توربو اسپلش دارای ساختار تیغه ای با سطح پهن است. (ترکیب ساختاری بلوکی و استوانه ای)

جنس: پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش متشکل از ترکیب گرانول پلی اتیلن و پلی پروپیلن ضدآتش است.

اتصالات: جوش های مستحکم تیغه ها که ارتفاعشان تا حدود 1.5 متر هم میرسد. (عدم استفاده از چسب و مقاومت بیشتر در برابر رسوب و عناصر اسیدی)

سطح ویژه پکینگ نت اسپلش: در حدود 110 الی 130 مترمربع بر مترمکعب

تحمل دمایی: قدرت تحمل دمایی پکینگ توربو اسپلش، در حدود 80درجه سانتیگراد (حالت معمول) است.

مزایای پکینگ برج خنک کننده توربو اسپلش

turbo splash fill cooling tower

 • افت فشار کم
 • سرعت اجرا و نصب بالا
 • ماندگاری مناسب
 • راندمان مناسب در انتقال جرم و گرما (سیالات پرحرارت). از همین رو برای انواع کاربریهای صنعتی همچون: صنایع غذایی، تولید رب و روغن، تولید لوله و اتصالات، تولید کنستانتره و … کاملاَ مناسب است.
 • امکان هماهنگی بسیار خوب با تجهیزات جانبی همچون انواع فیلتر و سختی گیر رزینی
 • شستشو و پاکسازی این نوع پکینگ برج خنک کننده از رسوبات، بسیار ساده و راحت است.
 • انعطاف مناسب و ضدآتش بودن
 • عنلکرد فوق العاده مناسب در آبهای با سختی و آلودگی زیاد

البته به یاد داشته باشید که:

راندمان این نوع پکینگ برج خنک کننده در مقایسه با مدلهای فیلمی (لانه زنبوری) بسیار کمتر است. همچنین ابعاد بزرگ و عدم برشکاری نیز گاهاَ میتواند سختی هایی را برای کارفرمایان بوجود بیاورد.

پکینگ رندوم اسپلش (رینگ پال)

پکینگ رندوم اسپلش (رینگ پال)

نحوه عملکرد خاص پکینگ رندوم اسپلش  (random splash fill)، همواره مورد توجه متقاضیان بوده است. در واقع این نوع پکینگ برج خنک کننده به شکل استوانه های کوچکی هستند که در یک فضا با حفاظ های مشبک توری ریخته میشوند. مشخصاَ آب نیز با ورود به درون این استوانه های نامنظم (پکینگ رندوم اسپلش)، در جهات مختلفی به حرکت در می آید و تمامی نقاط پکینگ را با قطرات ریز شده، پوشش می دهد. البته به یاد داشته باشید که این نوع پکینگ برج خنک کننده، دارای سیستم پاشش آب نامعین (رندم) است. فیلینگ رندوم اسپلش در بازار با نام «پکینگ رینگ پال» نیز شناخته میشود.

جنس: پکینگ رندوم اسپلش عمدتاَ از متریال «پلی پروپیلن R220» تولید میگردد. (در اندازه های 1 و 2 و 3 اینچ)

اتصالات: لایه های ورق این نوع پکینگ برج خنک کننده، با روشهای خاص اتصالاتی به یکدیگر فیکس میشوند. در حقیقت فیلینگ رندوم اسپلش از شیوه‌های معمول اتصال جوشی و یا استفاده از چسب بهره نمی برد.

سطح ویژه پکینگ رندوم اسپلش: در حدود 110 الی 170 مترمربع بر مترمکعب

تحمل دمایی: تا 85 درجه (شرایط معمول)

مزایای پکینگ برج خنک کننده رندوم اسپلش

پکینگ رندوم اسپلش

از مزیت های استفاده از پکینگ برج خنک کننده رندوم اسپلش میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • رسوب ناپذیری در سطح قابل قبول
 • قابلیت شستشوی بسیار راحت قطعات پکینگ رندوم اسپلش در صورت هرگونه آلودگی
 • عبور بی دردسر جریان آب از این سطوح پرکن
 • وزن کم
 • مقاوم در مقابل سیالات خورنده اسیدی و شیمیایی
 • هزینه های ناچیز حمل و نقل
 • راحتی در نصب و راه اندازی
 • طول عمر بسیار ویژه (یکی از ماندگارترین فیلینگ ها در میان تمامی انواع پکینگ برج خنک کننده)

بایستی بدانید که از این نوع پکینگ برج خنک کننده (رندوم اسپلش) بیشتر در کولینگ تاورهای جریان مخالف و جریان متقاطع استفاده میشود.

پکینگ تیوب اسپلش  (Tube splash fill)

پکینگ تیوب اسپلش

پکینگ تیوب اسپلش امروزه استفاده های چندانی در صنعت ندارد. چرا که هم روند نصب آن زمانبر است. هم فرآیند تعویض پکینگ تیوب اسپلش دردسرساز است. و هم این نوع پکینگ برج خنک کننده دارای وزن زیادی است. همچنین باید گفت که بر خلاف تمامی زیرمجموعه های خانواده «اسپلش»، این مدل عملکرد مناسبی در مقابل تشکیل رسوب ندارد!!

البته پکینگ تیوب اسپلش در بازار با نام پکینگ برج خنک کننده میله ای نیز شناخته میشود. در صورت استفاده از پکینگ تیوب اسپلش، این سطوح بایستی به وسیله قطعات ساپورت، در فاصله های مشخصی از همدیگر قرار گیرند و نصب شوند. فاصله مورد نظر برای هر ساپورت و پکینگ تیوب اسپلش، حداقل در حدود 60 سانتی متر می‌باشد.

جنس: اکثر پکینگ های تیوب اسپلش از ترکیب جنس پلی پروپیلن و پوشال درونی پلی استری، پی وی سی و پلی اتیلن ساخته میشوند.

اندازه: این نوع پکینگ برج خنک کننده در ابعاد 50*50*50 تولید میگردد. (با ضخامت فیلینگ حدودی 800 الی 1200 میکرون)

سطح ویژه پکینگ تیوب اسپلش: در بازه‌ی 120 الی 160 مترمربع بر مترمکعب

تحمل دمایی: تا 80 الی 90 درجه سانتیگراد در حالتهای معمولی و تا 120 درجه به شکل زمان موقت

مزایای پکینگ برج خنک کننده تیوب اسپلش

پکینگ برج خنک کننده تیوب اسپلش tube splash

در کنار معایب مهمی که منجر به کاهش شدید استفاده از این نوع پکینگ برج خنک کننده شده است، فیلینگ تیوب اسپلش (tube splash fill) دارای مزایای متعددی نیز می باشد. مزایایی همچون:

 • عملکرد عالی در آبهای با سختی (TDS) بالا
 • مقاوم در برابر سیالات اسیدی و قلیایی و مواد شیمیایی خورنده
 • تیوب اسپلش امکان افزایش زمان تماس سیال و هوا را دارد. بنابراین برج خنک کننده با قدرت بیشتری میتواند به خنکسازی سیالات بپردازد.
 • افت راندمان ناچیز و ماندگاری عالی
 • تبخیر در این نوع پکینگ برج خنک کننده بسیار کم است. لذا استهلاک کمتری برای قطعات دستگاه بوجود می آید.
 • مناسب برای برج خنک کننده جنس بتنی
 • قابلیت بکارگیری در کولینگ تاور جریان متقاطع

پکینگ اسپلش بار  (Splash bar fill)

splash bar fill cooling tower

پکینگ اسپلش بار نیز از دیگر انواع پکینگ برج خنک کننده است که به شکل مقاطع «V شکل» و یا «نیم دایره» طراحی شده و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. دلیل استفاده‌ی کم از فیلینگ اسپلش بار را میتوان به سه نکته‌ی مهم مربوط دانست:

 • اولاَ نوع نصب قطعات پکینگ اسپلش بار بسیار سخت و زمانبر است. همچنین امکان آسیب به قطعات در هنگام نصب وجود دارد.
 • دوماَ نصب و راه اندازی این مدل پکینگ برج خنک کننده، بسیار هزینه بردار نیز خواهد بود.
 • سوماَ همچنین سطح ویژه پکینگ اسپلش بار نیز بسیار کم است. بالطبع راندمان حرارتی مدل اسپلش بار نیز کم است و به لحاظ خنکسازی سیال وضعیت مطلوبی ندارد.

جنس: غالباَ از جنس پی وی سی (PVC) و یا پلی پروپیلن ساخته میشوند.

اندازه: این نوع پکینگ برج خنک کننده در ابعاد 50*50*50 تولید میگردد. (با ضخامت فیلینگ حدودی 800 الی 1200 میکرون)

سطح ویژه پکینگ اسپلش بار: سطح ویژه فیلینگ اسپلش بار در حدود 100 و زیر 100 متر مربع در مترمکعب است.

نوع نصب: قطعات فیلینگ اسپلش بار با استفاده (کمک) کلمپ ها، از بالای برج خنک کن به صورت معلق آویزان میشوند.

مزایای پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار

پکینگ اسپلش بار v barr fill

عملکرد بسیار بسیار عالی در مقابل آبهای کثیف و با سختی بالا، مهمترین مزیت استفاده از پکینگ برج خنک کننده اسپلش بار می‌باشد. از همین رو، برخی دیگر از مزایای پکینگ اسپلش بار عبارتست از:

 • امکان شستشو و پاکسازی آسان و سریع
 • ماندگاری عالی
 • ایستادگی عالی در برابر شکنندگی
 • بهره گیری از خواص عالی مکانیکی و فیزیکی پلی پروپیلن (در صورتی که از جنس PP باشد)
 • عدم مزاحمت و ممانعت برای جریان هوا در فرآیند تبخیر و خنکسازی آب
 • راندمان مناسب انتقال جرم و انتقال حرارتی
 • قابلیت استفاده به عنوان پکینگ برج خنک کننده در هر دو مدل کولینگ تاور جریان مخالف و جریان متقاطع
 • امکان استفاده در صنایع سنگین (ذوب آهن، نیروگاه ها و …) و صنایع تولیدی (مواد غذایی، نساجی و رنگرزی، تولید شکر و قند، قندسازی و…)

پکینگ فیلمی (آبشاری)

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

پکینگ فیلمی برج خنک کننده (FILM FILL)، یکی از گونه های پرمصرفی است که دارای بالاترین میزان راندمان کاری می باشد. بلحاظ ساختاری، پکینگ فیلمی از ورق‌های نازک مواجی از جنس (pvc) یا (pp) تشکیل شده است. به همین دلیل به راحتی قابلیت برشکاری برای استفاده در سایزهای مختلف کولینگ تاورها را دارند. البته به بیان بهتر، ورق‌های فیلینگ فیلمی عمدتاَ به دو صورت «چین چین» و یا «زنبوری» فرم داده میشوند. این مدل فرمدهی موجب میشود تا با ایجاد اغتشاش فرمیک در مسیر جریان سیال و هوا، شرایطی بوجود بیاید تا هوا راه فرار کمتری داشته باشد! و البته سطح و مدت تماس بین سیال و هوا بیشتر شود.

نحوه عملکرد پکینگ برج خنک کننده فیلمی (FILM FILL) بدینگونه است که پس از توزیع آّب توسط نازلها، یک لایه نازک آب (شبیه به ورق نازک فیلم) روی پکینگ فیلمی شکل می گیرد. از سوی دیگر نیز جریان هوا توسط فن ها وارد کولینگ تاور میشود. به دلیل سطح گسترده فیلینگ های فیلمی و نازک بودن لایه های آب، میزان تبخیر سیال و راندمان دستگاه افزایش می یابد. درنتیجه قدرت خنکسازی آب در این نوع پکینگ برج خنک کننده بسیار بسیار بالاست. در آخر نیز آّب خنک شده در تشتک میریزد و بوسیله لوله‌ها، به چرخه‌ فرآیند صنعتی انتقال می‌یابد.

البته همه‌ی این شرایط عالی زمانی محقق میشود که نازلها آب را به صورت یکنواخت بر روی تمام سطح پکینگ فیلمی پخش کنند. زیرا در مراحل تبخیر، اگر هر قسمت از پرکن ها خشک بماند، دچار شکستگی و خوردگی خواهد شد. در نتیجه راندمان دستگاه به شدت افت می کند!!. فیلینگ فیلمی در مدلهای ساختاری و گامهای متفاوتی تولید میگردد که هرکدام ویژگیهای خاص خود را دارند.

انواع پکینگ فیلمی برج خنک کننده

پکینگ فیلمی (در هر مدل و گامی که باشد)، دارای راندمان حرارتی بسیار بسیار قدرتمندی می باشد. بایستی بدانید که بر خلاف مدلهای اسپلش که قطرات آب به قطرات ریزتری تبدیل میشود، در پکینگ فیلمی لایه ای نازک از آب تشکیل میشود. سپس با زیادتر شدن سطح تماس آب و هوا، مراحل خنکسازی آب انجام میشود. به لحاظ شکلی و ساختاری، انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی یا آبشاری به شرح زیر تقسیم بندی میشوند:

 1. پکینگ موشکی فیلمی  
 2. فیلینگ فیلمی شانه تخم مرغی
 3. پکینگ فیلمی بلوکی

در ادامه به بررسی مختصر این مدل پکینگهای برج خنک کننده خواهیم پرداخت.

پکینگ فیلمی موشکی

این نوع پکینگ برج خنک کننده از کانالهای عمودی ریزش یا پاشش آب بهره می برد. از همین رو و با پخش یکنواخت و گسترده آب، نقاط مختلف پکینگ پوشش داده میشود (خیس میشود). در نتیجه رسوب گذاری کاهش یافته و راندمان حرارتی دستگاه همواره حفظ میشود. راندمان ثبت شده برای پکینگ موشکی فیلمی، عدد 150 متر مربع بر مترمکعب است. همچنین باید گفت که ضخامت این پکینگ ها معمولاَ به یکی از سه حالت: 400، 450 یا 500 میکرونی می باشد.

پکینگ شانه تخم مرغی

پکینگ شانه تخم مرغی

پکینگ شانه تخم مرغی همواره یکی از محبوبترین مدلهای پکینگ برج خنک کننده فیلمی به شمار میرود. دلیل محبوبیت پکینگ شانه تخم مرغی، داشتن مزایای متعددی همچون: عملکرد عالی در آّبهای با آلودگی و سختی نسبی، طول عمر مناسب، امکان شستشو به روشهای مختلف، نصب و راه اندازی پرسرعت و راحت و … می باشد. بخصوص گام 24 پکینگ شانه تخم مرغی (XF24)، شدیداَ برای استفاده در کولینگ تاور ابارا، جریان مخالف و … پیشنهاد میشود. همچنین راندمان، اتصالات و گستردگی کاربردهای پکینگ شانه تخم مرغی نیز بسیار قابل قبول است.

پکینگ برج خنک کننده بلوکی

پکینگ بلوکی فیلمی

ساختار شکلی این مدل پکینگ برج خنک کننده، به صورت بلوکی و از جنس پلاستیک می باشد. بلوک هایی که در دو قالب فرمی «فیلینگ بلوکی مستطیلی» و «فیلینگ بلوکی دایره ای» تولید میشوند. پکینگ فیلمی بلوکی بیش از هر مدل دیگری، دارای تقاضا و محبوبیت در بازار می باشد. از جمله مزایای پکینگ بلوکی فیلمی میتوان به مواردی همچون:

 • قابلیت در تولید در تمامی گامها
 • راندمان بسیار بالا و خنکسازی قدرتمند
 • امکان برشکاری راحت برای قرارگیری به عنوان پکینگ برج خنک کننده
 • قیمت مناسب و …

اشاره داشت. این نوع پکینگ عمدتاَ از جنس های پلی پروپیلن و پی وی سی ساخته میشوند. ظاهر پکینگ بلوکی به شدت شبیه به مدل «فیلینگ نت اسپلش ضدرسوب» می باشد.

مزایای پکینگ برج خنک کننده فیلمی

 • قیمت بسیار مناسب
 • عملکرد بسیار عالی در کولینگ تاور گرد
 • تولید در ضخامت های حدودی 400 الی 500 میکرون
 • بالاترین راندمان ممکن در میان انواع پکینگ برج خنک کننده
 • سایز کوچک و راحتی در جابجایی و حمل و نقل
 • قابلیت استفاده در هر دو نوع برج خنک کننده جریان مخالف و جریان متقاطع
 • چنانچه از فیلینگ فیلمی در شرایط محیطی و مصرفی مناسبی استفاده شود، از این نوع پکینگ برج خنک کننده بین 3 الی 4 سال میتوان به صورت مفید استفاده‌ نمود.
 • ایستادگی نسبی در برابر مواد شیمیایی
 • قابلیت تولید در سایزها، گامها و بلوک های متعدد

گام پکینگ فیلمی یعنی چه؟

پکینگ برج حنک کننده

پکینگ برج خنک کننده فیلمی در گام‌های مختلفی تولید میشود. در حقیقت گام پکینگ به «میزان فاصله‌ی بین صفحه های (ورقه های تشکیل دهنده) پکینگ کولینگ تاور» گفته میشود. به یاد داشته باشید که:

 1. به هر میزان که گام پکینگ فیلمی بیشتر باشد (فاصله صفحات از هم بیشتر باشد)، سطح ویژه انتقال گرما (حرارت) در آن کمتر است؛ و برعکس.
 2. همچنین اگر فاصله‌ی این صفحات خیلی کم باشد، قطعاَ با مشکل گرفتگی پکینگ مجبور میشوید. بنابراین صفحات پکینگ برج خنک کننده، از یک حدود استاندارد نباید کمتر باشد!

البته در اکثر صنایع و پروژه ها، کم بودن فضای فیزیکی موجب میشود که کولینگ تاورها با ابعاد کوچکتر و اصطلاحاَ «جمع و جورتری» طراحی شوند. حالا اینجاست که طراحان باید به دنبال راه حلی برای طراحی باشند؛ تا در عین اینکه دستگاه کوچکتر شده است، از گام پکینگی استفاده کنند که بتواند بالاترین سطح ویژه انتقال حرارت را ارئه دهد. و همچنین بالاترین میزان راندمان را بوجود بیاورد.

پکینگ برج خنک کننده گام 12

پکینگ گام 12 علاوه بر بکارگیری در برج خنک کننده، در موارد خاص دیگری همچون:

 • امور تصفیه و پالایش فاضلاب
 • و همچنین اسکرابرهای گاز و مایع

نیز مورد استفاده قرار میگیرد. اما مجموعاَ میتوان گفت که موارد استفاده از پکینگ برج خنک کننده گام 12 محدود است و تنها در موارد کاری خاص، از فیلینگ گام 12 بهره گرفته میشود. سطح ویژه پکینگ گام 12، «240 مترمربع بر متر مکعب» است.

پکینگ فیلمی گام 14

پکینگ گام 14 برج خنک کننده

سطح ویژه پکینگ فیلمی گام 14 معادل 270 متر مربع بر مترمعکب است. مسئله ای که نشان میدهد، بدون شک بیشترین مقدار راندمان کاری در میان انواع پکینگ برج خنک کننده، متعلق به مدل گام 14 است. البته در هنگام استفاده از این سطوح پرکن، بایستی با شستشوی مناسب و توجه ویژه، از مسدود شدگی پکینگ جلوگیری نمود. چرا که به خصوص در آبهای سخت و آلوده، عمدتاَ با مشکل مسدود شدن مواجه میشوند. کاربردهای پکینگ گام 14 بسیار گوناگون است و به همراه مدلهای گام 19، بیشترین استفاده را در برجهای خنک کننده به خود اختصاص داده اند. بد نیست بدانید که پکینگ برج خنک کننده گام 14 به این معناست که فاصله‌ی هریک از صفحات بلوک ها از همدیگر، 14 میلی متر است.

پکینگ برج خنک کننده گام 19

پکینگ فیلمی گام 19

سطح ویژه پکینگ گام 19 برابر با 150 مترمربع بر مترمکعب می باشد. اما به دو دلیل «کاهش رسوب پذیری» و «ابعاد مناسب»، بدون شک لقب «پرمصرف ترین نوع پکینگ برج خنک کننده» برازنده‌ی فیلینگ های گام 19 است. در حقیقت به دلیل فاصله‌ بیشتر ورقه ها در مدلهای تولیدی گام 19، مسدود شدگی به میزان کمتری اتفاق می افتد. (در مقایسه با پکینگ گام 14 و 12)

فیلینگ گام 19 نیز که گونه ای از پکینگ های فیلمی به شمار میرود، دارای ساختار بلوکی است. علاوه بر مزایای گفته شده، پکینگ های گام 19 دارای مزایای دیگری نیز هستند. درواقع باید گفت که به دلیل قیمت بسیار مناسب و استحکام مناسب جوش ورقه ها به یکدیگر، این نوع پکینگ برج خنک کننده دارای محبوبیت بسیار زیادی می باشد. از پکینگ گام 19 برای تمامی مدلهای کولینگ تاور گرد، هیبریدی، مکعبی، تاورهای سلولی و مدارباز مناسب می باشد.

پکینگ گام 23، 25 و 30

پگینگ فیلمی گامهای 23، 25 و 30 کمتر مورد استفاده قرار می گیرند و بیشتر در سیستمهای تصفیه فاضلاب و تصفیه خانه های شهری به کار می رود. چرا که به دلیل فاصله‌ی مناسب بین ورقه ها، درصد رسوب پذیری و مسدود شدن بسیار کم میشود. همچنین مسلماَ میزان سطح ویژه و تأثیرگذاری راندمانی در این پکینگ ها کمتر از مدلهای گام 19 و 14 است. اما به دلیل ابعاد مناسب، پکینگ های گام 23 و 30 نیز در برجهای خنک کننده نصب و استفاده میشوند.

دیگر خواص این مدلها به مانند گامهای 12، 14 و 19 می باشد. مثلاَ تمامی گامهای پکینگ برج خنک کنده با استفاده از متریالها پلی پروپیلن و پی وی سی تولید میشود.

سوالات متداول پکینگ برج خنک کننده

نصب پکینگ برج خنک کننده

فیلینگ ها به چند دسته تقسیم میشوند؟!

انواع پکینگ برج خنک کننده در دو دسته‌ی کلی «اسپلش» و «فیلمی» تقسیم بندی میشوند.

پکینگ برج خنک کننده چیست؟

یکی از مهمترین بخش های کولینگ تاور تبخیری، پکینگ یا فیلینگ است. پکینگ برج خنک کننده شرایط تماس میان آب و هوا را با ایجاد سطح گسترده ای از لایه ها یا قطرات آب ایجاد میکند. نهایتاَ با تماس آب و هوا روی پکینگها، عملیات تبخیر و خنکسازی سیال انجام می شود.

طول عمر پکینگ کولینگ تاور چقدر است؟

پکینگ (cooling tower fill) یک قطعه مصرفی است. بسته به نوع فیلینگ، شرایط نگهداری از پکینگ، درصد آلودگی و میزان سختی آب در چرخه و …، این قطعات بین 2 الی 3 سال و گاهاَ 4 تا 6 سال عمر می کنند.

برای آبهای سخت از چه نوع پکینگ برج خنک کننده استفاده کنیم؟

پکینگ اسپلش نت ضدرسوب، مناسبترین گزینه برای استفاده در آبهای سخت و آلوده است.

پکینگ اسپلش بهتر است یا پکینگ فیلمی؟

طی مقایسه ای که در همین مقاله صورت گرفت، پیکنگ فیلمی دارای سطح ویژه و راندمان بسیار بالایی می باشد. همچنین قیمت و برشکاری آن مناسب است. اما پکینگ های اسپلش متنوع ترند، ضد رسوب می باشند، دارای افت کمی هستند، طول عمر بیشتری دارند و البته قدرت تحمل دماییشان بالاتر است.

دیگر محصولات باکیفیتی که میتواند برایتان شدیداَ کارگشا باشد:

برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده

قطره گیر برج خنک کننده

 

نکات خرید پکینگ برج خنک کننده

خرید پکینگ برج خنک کننده دماگستر

به هنگام انتخاب و خرید پکینگ برج خنک کننده، بایستی به نکات مهم و متعددی توجه داشته باشید:

 • حتماَ به سراغ شرکت های سازنده معتبر بروید.
 • از بکار رفتن مواد اولیه مناسب در تولید پکینگ برج خنک کننده مطمئن شوید. برخی از سازندگان سودجو برای دستیابی به قیمت تمام شده‌ی کمتر، از مواد بازیافتی و ضعیف استفاده می کنند که به مرور زمان میتواند به کاهش راندمان تولید و استهلاک قطعات برج خنک کننده منجر شود.
 • به نوع کولینگ تاور توجه داشته باشید. هر مدل فیلینگ (cooling tower fill) میتواند برای نوع خاصی از دستگاه ها مناسب باشد.
 • حتماَ به هنگام خرید پکینگ (فیلمی یا اسپلش) به مواردی همچون: دمای آب داغ ورودی به دستگاه، میزان عدد راندمان، کیفیت سیال (درصد سختی یا اسیدی)، میزان لزجیت آب یا دیگر سیالات و همچنین میزان تحمل دمایی فیلینگ توجه ویژه داشته باشید.
 • البته پیشنهاد میشود که انتخاب جنس و نوع پکینگ کولینگ تاور بر عهده‌ی خود طراح و سازنده باشد.
 • حتماَ اب صنعتی در گردش را به لحاظ نوسانات دمایی و کیفیت مورد بررسی قرار دهید. و سپس نسبت به خرید پکینگ برج خنک کننده مناسب اقدام کنید.

خرید پکینگ کولینگ تاور

به منظور خرید پکینگ برج خنک کننده در گامها و مدلهای مختلفی اسپلش و فیلمی، میتوانید با مشاوران متخصص ما در شرکت دماگستر تماس بگیرید. و ضمن دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان فنی مجموعه دماگستر، از انتخاب و خرید بهترین مدل فیلینگ (پرکن) برای کولینگ تاورهای صنعتی‌تان، آسوده خاطر شوید.

شماره تلفن شرکت : 02122380562                      شماره همراه کارشناس فنی : 09128299793

پکینگ برج خنک کننده دماگستر؛ انتخابی برای یک عمر آسایش

شرکت معتبر دماگستر (https://dama-goostar.com) یک مجموعه‌ی کاملاَ تخصصی در راستای طراحی انواع برج خنک کننده و قطعات مصرفی مربوط به آن است. مهندسین طراح و کارشناسان نخبه‌ی مجموعه دماگستر، همواره به طراحی و تولید انواع کولینگ تاور مدارباز، مداربسته، جریان طبیعی، متقاطغ و جریان مخالف، ابارا، ادیاباتیک و… به بهترین و بالاترین کیفیت ممکن اقدام نموده اند. همچنین قطعات مصرفی همچون: پکینگ برج خنک کننده، قطره گیر، گیربکس برج خنک کننده، نازل (اسپرینکلر هد) و … نیز در انواع جنس ها و مشخصات فنی، توسط مجموعه دماگستر تولید و عرضه میشود.

ما ادعای بهترین بودن نداریم؛ اما با شما عزیزان قطعاَ بهترینیم…