گیربکس برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده (GEARBOX) یکی از قطعات مهم دستگاه های کولینگ تاور است که به منظور دو هدف اصلی طراحی می‌شود:

 • اولاَ «انتقال قدرت الکتروموتور» توسط گیربکس برج خنک کننده به شکلی عالی انجام میشود.
 • و ثانیاَ گیربکس کولینگ تاور وظیفه‎ی «کنترل و عمل کاهش دور الکتروموتور» را نیز بر عهده دارد.

اما آیا تمامی برجهای خنک کننده از گیربکس استفاده می کنند؟!. پاسخ خیر است؛ در واقع کولینگ تاورهای صنعتی که با حجم و ظرفیت زیادی در حال کار هستند، از قطعه قدرتمند «گیربکس برج خنک کننده» استفاده می کنند. میتوان گفت که عمده‌ی برجهای خنکساز از تسمه و پولی و همچنین سیستمهای کاهش دهنده سرعت بهره می گیرند. و بیشتر در موارد صنعتی از گیربکس برج خنک کننده استفاده میشود. حال این سوال بوجود می آید که از یک قطعه صنعتی برای سیستم های تبریدی چه انتظار ویژه‌ای دارید؟!.

قدرت؟ قیمت مناسب؟ عملکرد عالی؟ جنس بدنه مناسب؟ قابلیت هماهنگی با انواع اتصالات؟ انواع متفاوت؟ و یا قابلیت استفاده در موارد و کاربردهای مختلف؟!. جالب اینجاست که گیربکس‌های برج خنک کننده تمامی این ویژگیها را به صورت یکجا دارند!

گیربکس برج خنک کننده  (GEARBOX)

گیربکس برج خنک کننده

گیربکس برج خنک کننده (cooling tower gearbox) یا همان جعبه دنده کولینگ تاور، به جهت استفاده در سیستم کاهش سرعت برجهای خنکساز بکار میرود. هنگامی که سرعت خطی لبه‌ی بیرونی فنها در کولینگ تاور، بیشتر از 60 متربر ثانیه باشد، ممکن است دو اتفاق ناخوشایند برای دستگاه بیفتد:

 • اول بوجود آمدن جریان گردابی در فن استک
 • و دوم ایجاد تکانه و لرزشهای شدید که میتواند منجر به کاهش راندمان، استهلاک قطعات و حتی واژگونی برج خنک کننده در درازمدت شود!

بنابراین بر اساس استانداردهای جهانی CTI، بایستی با استفاده از گیربکس برج خنک کننده از این اتفاق‌ها جلوگیری شود. همچنین با استفاده از گیربکس، عملیات انتقال قدرت و توان الکتروموتور و کاهش دور الکتروموتور در سرعت زیاد نیز انجام میشود. بنابراین این قطعات بایستی دارای قدرت و استحکام ویژه‌ای باشند.

درحقیقت با سیستم کاهش سرعتی که از طریق گیربکسها فعال میشود، گشتاور تقویت خواهد شد. بنابراین با انتقال مناسب نیرو میان الکتروموتور و فن، سرعت بهینه برای دوران پروانه‌ی تاورهای خنکساز بدست می‌آید. میتوان گفت که گیربکس برج خنک کننده وظیفه‌ی نگهداشتن سرعت دوران پروانه در بازه و محدوده‌ی استاندارد را نیز دارد. بخصوص به هر میزان که قطر پروانه دستگاه بیشتر باشد، سرعت دوران آن بایستی کاهش یابد.

سرعت مطلوب فن برج خنک کننده با استفاده از گیربکس

کاهش سرعت فن کولینگ تاور با گیربکس

بسته به ظرفیت های مختلف برج خنک کن، سرعت فن نیز بایستی کنترل و تنظیم شود. در برجهای خنک کننده صنایع سنگین و ظرفیتهای بالا، فن‌ها بایستی در بازه‌ی «100 الی 200» دور در دقیقه کار کنند. در سوی مقابل، عمدتاَ سرعت دوران شفت الکتروموتور کولینگ تاور 1800 دور بردقیقه است. برای ایجاد یک هماهنگی مناسب که موجب بهینه سازی مصرف انرژی، افزایش راندمان و کاهش سر و صداها شود، بایستی سرعت دوران الکتروموتور به حدود 100 دور در دقیقه برسد. یعنی 18 برابر کمتر!!. و اینجاست که ارزش وجود گیربکس برج خنک کننده نمایان میشود. چرا که بدون هیچگونه دردسری، گیربکس برج خنک کننده به کاهش سرعت دوران الکتروموتور میپردازد.

انواع گیربکس (cooling tower gearbox)

انواع گیربکس برج خنک کننده را میتوان در 3 مدل مختلف:

 1. گیربکس خورشیدی
 2. گیربکس 90 درجه
 3. مدل گیربکس روسی (قورباغه ای یا گیربکس سه محور)

تقسیم بندی نمود. هریک از این مدلها دارای ویژگیهای خاص خود هستند.

گیربکس برج خنک کننده 90 درجه

گیربکس 90 درجه

گیربکس 90 درجه برج خنک کننده عمدتاَ به منظور استفاده در کولینگ تاورهای حجیم و بزرگ فایبرگلاسی که در آنها انتقال قدرت از الکتروموتورها به گیربکس (توسط درایو شفت) صورت می گیرد، استفاده میشود. همچنین برای مدلهای بتنی بزرگ برج خنک کن (با همان مدل انتقال قدرت) نیز به کار می روند.

گیربکس روسی یا قورباغه ای

gearboc cooling tower

گیربکس برج خنک کننده روسی، با نام های گیربکس صنعتی، قورباغه ای و همچنین گیربکس هلیکال نیز شناخته میشود. از مزایای مهم گیربوکسهای صنعتی میتوان به تحمل گشتاورهای بسیار زیاد، متنوع بودن در نسبت  و همچنین ظرفیت توان ورودی بالا اشاره نمود. بایستی بدانید که در طراحی مدل صنعتی یا قورباغه ای، دنده جناغی کار گذاشته میشود. همین عامل موجب شده است که سر و صدای این گیربکسها به شدت کاهش یابد.

همچنین در این مدل گیربکس برج خنک کننده، چرخ دنده ها به صورت اریب با یکدیگر درگیر هستند. همین مسئله موجب ایجاد چندین ویژگی در مدلهای صنعتی میشود:

 1. اول اینکه عمر چرخ دنده ها افزایش می یابد.
 2. دوم آنکه نیروهای وارده بر الکتروموتور را به بالاترین میزان گشتاور خروجی تبدیل می نماید.
 3. و سوم آنکه موجب تحمل هرچه بالاتر بار خروجی گیربکس برج خنک کننده میشود.

گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی

گیربکس خورشیدی یا سیاره ای دارای یک دنده‌ی مرکزی و چندین دنده دیگر است. در مدلهای خورشیدی، دنده های جانبی همزمان به دور دنده‌ی مرکزی چرخش خواهند داشت. این مدل گیربکس برج خنک کننده دارای مزایایی همچون: تحمل بار بیشتر در مقایسه با گیربکسهای هلیکال، کم بودن امکان لق شدن، تحمل گشتاورهای زیاد، بهینه سازی نیرو، نصب، تعویض و تعمیر راحت و پرسرعت، ابهاد کوچک، بهیته سازی مصرف برق، کوپل مناسب الکتروموتور و … می باشد.

همچنین باید گفت که راندمان فوق العاده بالا، یکی دیگر از مزایای گیربکسهای خورشیدی می باشد. بطوریکه تا حدود 98% میتوانند راندمان مفید داشته باشند که عددی قابل توجه است.

قیمت گیربکس برج خنک کننده

قیمت گیربکس برج خنک کننده

قیمت گیربکس برج خنک کننده به مانند تمامی محصولات صنعتی دیگر، تابع پارامترهای متنوعی می باشد. برخی از عوامل موثر بر قیمت گیربکس (cooling tower gearbox) عبارتند از:

 • نوع مواد اولیه بکار رفته در فرآیند ساخت
 • کیفیت تولید
 • مدل برند و وارداتی بودن یا نبودن
 • نوع کارایی
 • جنس بدنه و جنس قطعات داخلی
 • مقدار توان الکتروموتور و فن ها
 • عدم وجود یا وجود قابلیت خنکسازی اتومات
 • میزان سر و صدای گیربکس برج خنک کننده. (نوع آلیاژ فلزی به کار رفته در تولید آن)
 • میزان سیکل کارکردی بلبرینگ ها و…

همچنین جنس درزگیر این قطعات نیز میتواند سهمی در تعیین نهایی قیمت گیربکس برج خنک کننده داشته باشد. مشخصاَ درزگیرهای استیل، کیفیت و البته قیمت بیشتری در قیاس با درگیرهای پلاستیکی دارند. جهت کسب اطلاع از آخرین قیمتهای مربوط به برج خنک کننده و قطعاتت آن با کارشناسان متخصص شرکت دماگستر تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن شرکت : 02122380562                      شماره همراه کارشناس فنی : 09128299793

دیگر محصولاتی که به آنها نیاز خواهید داشت:

برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده

الکتروموتور

قطره گیر برج خنک کننده

نازل برج خنک کننده

انواع گیربکس برج خنک کننده بر اساس سرعت

انواع گیربوکسهای کولینگ تاور

انواع گیربکس بر مبنای سرعت، در دو مدل عمکلردی جای می گیرند:

 • گیربکس کاهنده
 • گیربکس‌ افزاینده

گیربکس کاهنده: این مدلها با عنوان گیربکس برج خنک کننده نیز شناخته میشوند. این قطعات در دیگر کاربری‌هایی همچون خمیرگیری کاغذ و برخی میکسرهای مواد اولیه نیز قابلیت استفاده دارند. گیربکس‌های کاهنده در سیستم کاهنده سرعت بکار رفته و همچنین وظیفه تأمین دور موتور موردنیاز را بر عهده دارند. گیربکس برج خنک کن عمدتاَ مابین محرک و متحرک قرار گرفته و در مدلهای متنوعی تولیدی میگردد.

گیربکس های افزاینده: هرجا که نیاز به گیربکس هایی با دور بالا باشد، نام این مدل قطعات بر سر زبانها می آید. در حقیقت از مدلهای گیربکس فزاینده در صنایع پتروشیمی، خودروسازی، پالایشگاه ها و نیروگاه ها و… استفاده میشود.

جنس گیربکس برج خنک کننده

انواع گیربکس برج خنک کننده (cooling tower gearbox) به لحاظ جنس، به چهار دسته «فایبرگلاسی»، «گیربکسهای گالوانیزه (فلزی)»، مدلهای بتنی و مدلهای از جنس استیل تقسیم میشود. البته معمولاَ از گیربوکسهای بتنی استفاده نمیشود و به نوعی منسوخ شده است. همچنین باید گفت که مدلهای گالوانیزه و استیل به لحاظ قیمت، مقداری گرانتر از سایر جنس ها هستند.

مزایای گیربکس برج خنک کننده

مزایای گیربکس کولینگ تاور

گیربکس برج خنک کننده دارای مزایای بسیار خاص و ویژه ای می‌باشد که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. از جمله مزایای گیربکس‌های کولینگ تاور میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طول عمر مناسب (در صورت آنکه به درستی تولید، نصب و نگهداری شوند)
 • تحمل دمایی ویژه
 • مقاومت قابل توجه در برابر عناصر شیمیایی خورنده
 • مقاومت مکانیکی قابل توجه. (معمولاَ در مقابل ضربات شکننده، مقاومتی عالی از خود نشان می دهند.)
 • نصب و راه اندازی بسیار آسان و پرسرعت
 • قابلیت استفاده در انواع کولینگ تاورهای مکعبی و مخروطی
 • ایجاد جریان یکنواخت و بی لرزش در موارد نیاز به انتقال قدرت
 • راندمان و گشتاور بسیار بالا
 • عدم نیاز به تعمیرات خاص و پیاپی گیربکس برج خنک کننده
 • صدای کم
 • بهینه سازی مصرف دستگاه
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری با جلوگیری از لرزشهای شدید

کاربرد گیربکس برج خنک کننده

از جمله کاربردهای گیربکس برج خنک کننده میتوان به مواد زیر اشاره داشت:

 • استفاده در شرایط با آلودگی بالای آب. (صنایع غذایی، کارخانجات تولید رب، ریخته گری، قالب سازی و …)
 • در برجهای خنک کننده‌ی صنایع سنگین که با حجم و ظرفیت بسیار بالایی کار می کنند. (ذوب آهن، نورد فولاد، خودروسازی و…)
 • پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی و نیروگاه های سیکل ترکیبی و برق
 • قابلیت بکارگیری گیربکس‌های برج خنک کننده در انواع کولینگ تاورهای مخروطی و مکعبی
 • انواع صنایع مربوط به حوزه آب و فاضلاب کشور
 • کولرهای هوایی

در کدام نوع کولینگ تاور از گیربکس استفاده میشود؟

تقریباَ تمامی برجهای خنک کن مخروطی (گرد) و مکعبی، قابلیت استفاده از گیربکس برج خنک کننده را دارند. همچنین از گیربکسهای برج خنک کن در کولینگ تاور های صنعتی بزرگ و حجیم استفاده میشود. بخصوص در مدلهای فایبرگلاسی و بتنی که در انتقال قدرتشان، نیاز به استفاده از درایو شفت و قطعات گیربکس دارند. البته به طور کلی اکثر برجهای خنک کننده از شیوه تسمه و پولی استفاده می کنند.

مقایسه گیربکس برج خنک کننده و سیستم تسمه و پولی

gearboc cooling tower

به جهت بهره گیری از سیستم کاهش سرعت، کارفرمایان به سراغ یکی از دو روش استفاده از «گیربکس برج خنک کننده» و یا همچنین «تسمه و پولی» می روند. مقایسه ویژگیهای هر یک از سیستم های گیربکس و تسمه پولی، میتواند به ما در یک انتخاب صحیح و اصولی کمک ویژه‌ای کند. از همین رو به پارامترهای زیر توجه داشته باشید:

 1. اولین تفاوت استفاده از گیربکس برج خنک کننده و سیستم تسمه و پولی، در میزان ظرفیت و حجم دستگاه است. به طوریکه:

از سیستم تسمه پولی اکثراَ در برجهای خنک کننده‌ی کوچکی استفاده میشود که بصورت مداوم در حال کار پرفشار نیستند. این در حالیست که گیربکس ها برای کولینگ تاورهای ظرفیت بالای صنعتی مناسب می باشند.

 1. ممکن است دارای برج خنک کننده‌ی کوچک و کم کارکردی باشید. در اینصورت اگر به گیربکسهای خوب و باکیفیت دسترسی ندارید و یا استفاده از گیربکسهای با برند قوی برایتان مقرون به صرفه نبود، حتماَ بهتر است به سراغ تسمه و پولی (PULLEY & BELTS) بروید.
 2. هر دو سیستم، میتوانند به کاهش سر و صدای برجهای خنک کننده کمک کنند. البته اگر به صورت اصولی و استاندارد تولید شده باشند.
 3. همچنین عملکرد مکانیکی در هر دو سیستم بسیار مناسب است. به لحاظ نصب نیز، هم گیربکس برج خنک کننده (cooling tower gearbox) و هم سیستم تسمه و پولی، از سرعت و راحتی نصب بالایی برخوردار هستند.
 4. به لحاظ گشتاور و بازدهی راندمان، عملکرد گیربکس‌ها بسیار قدرتمندتر است.
 5. همچنین با توجه به پاررمترهایی همچون: طول عمر ماندگارتر و کاهش نیاز به تعمير، گیربکس برج خنک کننده به مراتب عملکرد بهتری نسبت به سیستم تسمه و پولی دارد. اشاره کرد. همچنین نگهداری گیربکسها بسیار راحت تر است.

تولید گیربکس

cooling tower gearbox

تولید قطعات گیربکس همواره با ویژگیهای مختلفی همراه می باشد. در واقع برای ساخت قطعاتی باکیفیت و کارایی عالی، بایستی به ریزه کاری های بسیار مهمی توجه داشت:

 • در تولید گیربکس بایستی از استاندارهای CTI، استانداردهای تولید داخلی و همچنین مواد اولیه باکیفیت استفاده نمود.
 • دمای کاری گیربکس برج خنک کننده همواره بالاست و این مسئله میتواند موجب آسیب و استهلاک این قطعات شود. از همین رو از قطعاتی به نام فین استفاده میشود. فین ها با بهره گیری از هوای موجود در درون برجهای خنک کننده، موجب خنکسازی گیربکسها میشوند.
 • در هنگام تولید، بهتر است از درزگیر های استیل استفاده شود. چرا که در قیاس با مدلهای پلاستیکی، کیفیت عملکردی و ماندگاری بیشتری دارند. از این درزگیرها به منظور عدم آسیب به بلبرینگ ها در شرایط دمایی و رطوبتی بالای برجهای خنک کننده استفاده میشود.
 • استفاده از قطعات جنس استیل، قیمت گیربکس برج خنک کننده را افزایش می دهد. اما موجب ضدزنگ شدن این قطعات میشود.
 • جدیداَ با استفاده از آلیاژهای فلزی ویژه، لرزشها و سر و صداهای گیربکسها به شدت کاهش می‌یابد. شرکت دماگستر یکی از پیشگامان تولید استاندارد گیربکس برجهای خنک کن می باشد.
 • شفت کولینگ تاور همواره به دلیل کارکرد بالا، در معرض فرسایش و خرابی قرار دارد. بهره گیری از بلبرینگهایی با سیکل کارکردی 100 هزار ساعته و البته مستحکم، میتواند فشارهای وارده به شفت را شدیداَ کاهش دهد. البته این امر نیازمند فرآیند تولید باکیفیت خواهد بود.

مدلهای (برند) گیربکس برج خنک کننده

در سالیان اخیر، مدلها و برندهای مختلفی از سازندگان گیربکس برج خنک کننده وارد ایران شده است. مدلهای مختلفی همچون:

 • STM
 • Flender
 • SEW
 • Hansen
 • Sumitomo
 • Reggiana

و …، همگی از جمله برندهایی هستند که در دهه اخیر وارد بازار صنعتی ایران شده اند.

اصول نگهداری گیربکس برج خنک کننده

اصول نگهداری برج خنک کننده

نگهداری انواع گیربکس برج خنک کننده (cooling tower gearbox) کار چندان خاص و پیچیده ای نیست. در واقع کیفیت ساخت گیربکسها عامل تعیین کننده برای افزایش طول عمر این قطعات است. از همین رو به توضیحات زیر دقت داشته باشید:

 • «استفاده از مواد اولیه مرغوب»، «استحکام بدنه»، «کیفیت تولید چرخ دنده» و «نوع ساخت یاتاقان‌ها»، چهار عامل موثر در میزان کیفیت تولید و ماندگاری انواع گیربکس کولینگ تاور می باشد.
 • در بحث نگهداری این قطعات بیشتر بایستی به دو نکته کلی توجه داشت. اول آنکه تا جای امکان، سعی کنید از خاک گرفتگی گیربکسهای برج خنک کن جلوگیری کنید.
 • ثانیاَ حتماَ و حتماَ به روغن کاری گیربکس در بازه های زمانی مشخص و لازم اقدام کنید.
 • همچنین با روغنکاری به موقع این قطعات، از استهلاک گیربکسها جلوگیری کرده و به حفظ و افزایش راندمان کولینگ تاور کمک خواهید نمود.

پیشنهاد میشود که دمای محیط نصب گیربکس برج خنک کننده، در بازه‌ی «20 الی 40» درجه سانتیگراد باشد. در این بازه‌ی دمایی، این قطعات بهترین عملکرد ممکن را خواهند داشت.

ویژگیهای گیربکس برج خنک کننده برای نصب

نصب گیربکس برج خنک کننده و کولینگ تاور

گیربکس برج خنک کننده در زیر فن کولینگ تاور (درون فن استک) نصب میشود. با توجه به مکش دائمی فن ها و شرایط خاص این بخش، گیربکس‌ها نیز بایستی دارای ویژگیهای خاصی باشند. در واقع مدنظر داشته باشید که:

گیربکس برجهای خنک کننده بایستی بتواند در شرایط مختلفی همچون «رطوبت 100 درصدی» و «شرایط خاص و ویژه دمایی» مقاومت و عملکرد بی نقصی داشته باشد. همچنین باید گفت که انواع گیربکس برج خنکساز بایستی امکان مستهلک نمودن نیروهای وارده از سمت فن کولینگ تاور را داشته باشد. ضمن اینکه این قطعات باید قابلیت ایستادگی در برابر عوامل شیمیایی و همچنین عناصر خورنده را داشته باشند.

نکات خرید گیربکس برج خنک کننده

خرید گیربکس کولینگ تاور

اگر بدون مطالعه به سراغ خرید گیربکس برج خنک کننده بروید، قطعاَ کار آسانی در پیش خواهید داشت. امــــــــــــــــا عواقب این خرید ناآگاهانه نیز پای خودتان است!!

در واقع برای خرید گیربکس برج خنک کننده پیشنهاد میکنیم که حتماَ به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. از کیفیت ساخت این قطعات مطمئن شوید. چرا که استفاده از گیربکسهای نامرغوب موجب میشود که راندمان به شدت افت کند. همچنین عمکلرد الکتروموتور شدیداَ کاهش یابد و سر و صدای زیادی ایجاد شود.
 2. حتماَ به سراغ شرکتهای معتبر بروید. البته بهتر است دریافت گارانتی یادتان نرود!
 3. نوع کولینگ تاور خود را ابتدا آنالیز کنید؛ و ببینید آیا اصلاَ به گیربکس کولینگ تاور نیاز دارید یا خیر؟!
 4. خوب به محصول نگاه کنید. گیربکسها باید فاقد هرگونه ضربه خوردگی یا دفرمگی باشند.

خرید گیربکس برج خنک کننده از شرکت معتبر دماگستر

خرید گیربکس برج خنک کننده

مهندسین و کارشناسان متخصص شرکت تولیدی دماگستر با بیش از یک دهه حضور موفق و تخصصی در طراحی و تولید انواع برج خنک کننده و قطعات مصرفی آن (پکینگ، نازل، گیربکس برج خنک کننده و…)، آماده پاسخگویی به تمامی نیازهای داخلی و منطقه ای کارفرمایان و تجار عزیز می باشد. مجموعه دماگستر همواره سعی داشته است که با به کارگیری:

 • جدیدترین و قدرتمند ترین ماشین آلات تولید
 • پیروی از استانداردهای CTI و دیگر استانداردهای بین المللی
 • ترکیب خلاقیت با نیم نگاه به نیازهای صنعتی کشور
 • و استفاده از ترکیبی از طراحان و مهندسین جوان و نخبه کشور

جای پای خود را در سطح اول حوزه صنعت ایران، محکم نگاه دارد. به منظور کسب اطلاع از بروزترین قیمت گیربکس برج خنک کننده (cooling tower gearbox) و دریافت مشاوره های رایگان، با کارشناسان فنی و خبره‌ی مجموعه دماگستر تماس بگیرید.

شماره تلفن شرکت : 02122380562                      شماره همراه کارشناس فنی : 09128299793